Restauracja przy MDM jedynie z nazwy włoska, bo maniery właścicieli iście priwislankie

Na adres mailowy Portalu Warszawskiego przyszedł list od mieszkańców MDMu, znanego jako Plac Konstytucji. Na ulicy Waryńskiego idąc od Metra Politechnika do Pl.Konstytucji pod numerem 9c, tuż przy dawnej poczcie usytuowany jest lokal alkoholowo-przekąskowy Va Bene Cicchetti. Ten niepozorny wydawałoby się lokal jest jedną z tajemnic Dzielnicy Śródmieście, na której dzieją się cuda. Mieszkańcy alarmują, że właściciele restauracji lekceważą sobie nie tylko historię Warszawy i warszawskie zabytki, ale przede wszystkim okolicznych mieszkańców, o czym niedługo w osobnym artykule.

Niepozorny ogródek gastronomiczny

W tym sezonie najemca lokalu otrzymał od ZDM pozwolenie na powiększenie ogródka gastronomicznego. Wbrew przepisom platforma ogródka wystaje poza szerokość lokalu, znacznie i szpetnie zajmuje miejsce dostęp ogólnodostępnych schodów, która jest drogą komunikacyjna dla mieszkańców i przechodniów Często zdarza się, że jedyne pozostawione wąskie przejście utrudniają leżące przed schodami hulajnogi.

Ulica Waryńskiego ma swój klimat. Zdobią ją piękne „musicalowe” schody oraz socrealistyczna, zabytkowa płaskorzeźba która wpisana jest do rejestru zabytków. To dzieło Franciszka Habdasa zatytułowane „Otwarcie MDMu”. W latach 50. Franciszek Habdas (1906–1977) był jednym z czołowych rzeźbiarzy współpracujących z architektem Zygmuntem Stępińskim, autorem i współautorem najważniejszych powojennych realizacji warszawskich, takich jak Pałac Kultury i Nauki, Mariensztat, MDM i Osiedle Nowy Świat. Najbardziej znana płaskorzeźba Habdasa upamiętnia otwarcie najważniejszej inwestycji mieszkaniowej – osiedla MDM i znajduje się na dole ściany budynku przy pl. Konstytucji 3 (od strony ul. Waryńskiego). Dzieło przedstawia grupę dorosłych z dziećmi, jakby ustawionych do zdjęcia. Nad nimi kartusz z datą – 22 lipca 1952.

Zabytek jest atrakcją ulicy ale też miasta. Skupia uwagę przechodniów oraz zainteresowanych nią, licznie przybywających turystów, także z zagranicy. Codziennie słychać jak przewodnicy mówią w obcych językach i opowiadają jej historie. Płaskorzeźba jest pokaźnych rozmiarów, by dostrzec jej urok i zrozumieć dawne znaczenie należy oglądać ją z perspektywy. Niestety, najemca lokalu Va Bene Cicchetti skutecznie tę płaskorzeźbę zasłonił parasolami. By cokolwiek zobaczyć trzeba zbliżyć się do budynku, efekt jak na załączonych zdjęciach.

Czy miasto, burmistrz śródmieścia wstydzi się dwóch zdobiących ulicę Waryńskiego atrakcji czyli schodów i płaskorzeźby, że zasłania je nowoczesnymi, chyba nie pasującymi do klimatu ulicy parasolami.?? Czy najemca, burmistrz na siłę chce przerobić ulicę Waryńskiego w „chińskie miasteczko” czy lunapark

Portal Warszawski będzie pilnie przyglądał się całej sprawie.

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły