Polka została pierwszą kobietą profesor wydziału nauk komputerowych w historii Uniwersytetu Oxfordzkiego

Pierwszą kobietą profesor wydziału nauk komputerowych w historii Uniwersytetu Oxfordzkiego została Polka! Jednej z kilku najstarszych uczelni na świecie. Prof. Marka Kwiatkowska jest pierwszą kobietą w historii, która nie tylko lata temu jako pierwsza w historii objęła tytuł profesorski na wydziale nauk komputerowych, ale jako pierwsza kobieta w historii Wielkiej Brytanii za swoje wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju informatyki została uhonorowana nagrodą brytyjskiego Royal Society – Nagrodą Milnera. Była pierwszą, która otrzymała najważniejsze brytyjskie wyróżnienie z zakresu informatyki. Jej prace naukowe doczekały się dziś ponad 10 000 cytowań w recenzowanych publikacjach. Stworzone przez nią narzędzie stało się globalnym standardem i bez wątpienia zmienia świat technologii. PRISM – pisze doktor Maciej Matecki.

Całym projektem PRISM kierowała i cały czas kieruje Polka, będąca absolwentką jednego z pierwszych na UJ roczników informatyki

Drodzy Państwo, efektem 20 lat prac naukowo badawczych Pani Profesor jest system PRISM. PRISM jak wskazuje Oxford „to oprogramowanie typu open source, które jest najczęściej używanym na świecie narzędziem tego typu do modelowania i analizowania zachowania systemów w świecie rzeczywistym, których zachowanie charakteryzuje się niepewnością lub losowością”. Wykorzystuje się go do protokołów bezpieczeństwa Internetu, przez kryptografię kwantową, ocenę niezawodności działań poduszek powietrznych, po interakcje białek w komórce ludzkiej! PRISM opiera się na rygorystycznych podstawach matematycznych. Stosuje się go w projektach przemysłowych i laboratoriach, od przetwarzania w chmurze w Fujitsu po architektury odporne na awarie w Honeywell i bezpieczeństwo poduszek powietrznych w TRW Automotive. Ma zastosowanie nawet dla Bluetooth. Ten produkt i efekt 20 lat pracy polskiej Pani Profesor stał się de facto standardem dla modeli probabilistycznych na świecie a jego wpływ na rzeczywistość ma ogromny wymiar. Całym projektem PRISM kierowała i cały czas kieruje Polka, będąca absolwentką jednego z pierwszych na UJ roczników informatyki. Profesor Marta Kwiatkowska kilka dni temu za swoją pracę wraz z Davem Parkerem otrzymała główną nagrodę ETAPS – nagrodę głównego europejskiego forum skupiającego od 25 lat badaczy akademickich i przemysłowych pracujących nad tematami związanymi z nauką o oprogramowaniu.

Polka jest drodzy Państwo jedną z pionierek rozwoju systemów informatycznych na świecie. Mamy taką rodaczkę. W słowa takich osób w obszarze AI warto się wsłuchiwać. Wywiad rozpoczyna cykl dyskusji, które dzięki uprzejmości Uniwersytetu Oxfordzkiego będziemy udostępniać z wybitnymi polskimi i zagranicznymi naukowcami, by wspólnie szukać odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia współczesnej nauki. Głęboko wierzę, że obejrzenie tej rozmowy zmienia, uspokaja i daje oddech w kontekście AI.

Pani Profesor, rozpiera duma patrząc na te lata Pani pracy, skalę tego co Pani robi i Pani ogromną skromność.

za; Doktor Maciej Kawecki

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły