Już w tę sobotę Noc Muzeów, dlatego też chcemy Państwu zarekomendować dosłownie kilka miejsc, w które sami się byśmy wybrali, ale znamy i pracownie i wystawy. Zaczynamy.
W pracowniach wybitnych rzeźbiarek II p. XX wieku
W sobotę18 maja, odwiedźcie koniecznie pracownie Magdaleny Abakanowicz i Wandy Czełkowskiej. Obie mieszczą się na Mokotowie, odpowiednio przy ul. Stępińskiej 5 i ul. Magazynowej 14a. Zobaczycie tam dzieła twórczyń wystawiane w Polsce i na świecie. Oba miejsca ich pracy twórczej wpisane są na listę Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych.
Pracownia sztuki konceptualnej Wandy Czełkowskiej, Magazynowa 14 a
Mokotowska pracownia artystki została zaaranżowana w pomieszczeniach dawnego warsztatu remontowego. Cztery pomieszczenia, zajmujące 260 m2, rzeźbiarka przekształciła w przestrzeń twórczą.
Wanda Czełkowska jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której w 1954 r. obroniła dyplom u Jerzego Badury – ucznia Xawerego Dunikowskiego. W oryginalnym, industrialnym i surowym wnętrzu pracowni powstają prace aktywnej na forum międzynarodowym, wybitnej artystki. Od ponad sześciu dekad uczestniczy ona w wystawach organizowanych w kraju i za granicą. Jej prace z powodzeniem sprzedają się na rynku sztuki.
Dzieła tworzone w warszawskiej pracowni inspirują i dopełniają realizacje innych artystów, reprezentujących podobne trendy na świecie, czego przykładem może być wspólna ekspozycja zorganizowana w 2018 r. w Nowym Jorku. Tworzone i wypełniające przestrzeń pracowni obiekty, odzwierciedlają wszystkie etapy działań twórczych artystki. Poczynając od rzeźby akademickiej, poprzez formy zmierzające do minimalizmu, aż po sztukę konceptualną, wyrażoną setkami instalacji, rzeźb, szkiców, obrazów i zdjęć – rezultatów oryginalnego i kreatywnego łączenia materiałów.
Dzieła Czełkowskiej, ich obecność, miejsce i sposób ekspozycji, nie są przypadkowe. Pełnią rolę rekwizytów, biorących udział w kreowanym przez artystkę spektaklu, opowiadającym o ścieraniu się odmiennych, odległych od siebie konstelacji codzienności, wnikających w proces artystycznych działań.
Współczesne prace artystki powstają w zgodzie z praktyką konceptualnego postrzegania form, kształtowanych w trakcie misterium, odgrywającym się w przestrzeni mokotowskiej pracowni.
Pracownia artystyczna Magdaleny Abakanowicz, ul. Stępińska 5
Lokal o powierzchni 277 m2 składa się z kilku pomieszczeń na parterze oraz piwnicy. Został przyznany rzeźbiarce w 2005 r. przez prezydenta m.st. Warszawy. Obecnie w pracowni działa Fundacja Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.
Miejsce pracy twórczej rzeźbiarki służy do organizowania wydarzeń kulturalnych, których celem jest propagowanie wiedzy o artystce działającej w wielu obszarach wypowiedzi wizualnej. Tu przygotowywane są także wystawy prac Magdaleny Abakanowicz prezentowane w kraju i na świecie. Ze względu na charakter miejsca, w którym w ostatnich latach swego życia tworzyła Magdalena Abakanowicz – artystka na stale związana ze stolicą – w 2019 r. lokal został uznany za Warszawską Historyczną Pracownię Artystyczną.
Apteka Nowy Świat/Smolna
O likwidacji apteki i wyniesieniu mebli z budynku jako pierwszy poinformował Portal Warszawski. Było to w lutym 2016 roku. Stąd ten sentyment do samego miejsca jak i artysty, o którym poniżej.
Przez 165 lat, w latach 1851-2016, działała najstarsza apteka w Warszawie. Serdecznie zapraszamy do południowej oficyny Pałacu Branickich wszystkich, którzy chciałby z bliska zobaczyć neogotycki zespół mebli aptecznych zaprojektowany przez samego Henryka Marconiego, pochodzących z drugiej połowy XIX wieku.
Ponadto rekomendujemy:
Muzeum Woli
Przyszłość, która się zdarzyła. Wolski przemysł i sztuka
Wystawy studentek i studentów Katedry Przestrzeni Wirtualnej Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Muzeum Woli.
Wola, po wojnie na powrót stała się ważnym zagłębiem przemysłowym w Warszawie. Na nowo podtrzymywana była narracja o Woli, jako dzielnicy robotniczej. Niewątpliwie wraz z odbudową stolicy i jej późniejszym rozwojem, zachodnia dzielnica miasta uzyskała nowe życie, stając się zagłębiem przemysłu ciężkiego i precyzyjnego. To tutaj zlokalizowane były takie zakłady jak: Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka, Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg, Zakład Platerniczy Norblinów / Fabryka Norblina – Walcownia Metali Warszawa, Warszawskie Zakłady Maszyn Budowlanych im. L. Waryńskiego, VIS – Fabryka Wyrobów Precyzyjnych im. gen. Świerczewskiego, Zakłady Mechaniczne im. Marcelego Nowotki / PZL „Wola”, czy Polfa Warszawa.
EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku
Wystawa EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku przypomina istotne miejsca na klubowej mapie stolicy. Kluby i klubokawiarnie działały wówczas w szerszym kontekście kulturowym i społecznym, były nie tylko biznesami, czy lokalizacjami koncertów i imprez. Na polską rzeczywistość między upadkiem komunizmu a wstąpieniem do Unii Europejskiej warto patrzeć z nieoczywistych perspektyw. Taką próbą jest EUFORIA.
Muzeum Etnograficzne
Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer
„Mam wielki podziw dla natury, dla zwierząt, kwiatów, a w szczególności dla drzew. Uczuciowo identyfikuję się z ich losem. Malować zaczęłam, gdy miałam trzydzieści lat. Jestem samoukiem. Maluję obrazy olejne, ale także robię wycinanki. Używam blachy stalowej, z której wycinam różne kształty, a następnie gruntuję je i maluję farbami olejnymi. Wycinanki to motyle, ryby, koty, małpy, ptaki, owoce, warzywa, kwiaty. Są tego setki, pojedynczo lub w grupach. W obrazach przedstawiam tematy mityczne, jak Arka Noego, sceny w Raju, ale także uczty i zabawy pełnych radości życia zwierząt i ludzi. Mam zamówienia na portrety osób i ich ukochane psy lub koty we własnym otoczeniu. Trudno zaliczyć moje malarstwo do jakiejś kategorii. Jest ze świata fantazji, pogodne, kolorowe i lubię je nazywać poetyckim realizmem” – tekst z katalogu prac Magdaleny Shummer „Magdalena Shummer. Obrazy i wycinanki”.
Komunikacja miejska w Noc Muzeów
W tym roku również uruchomione zostaną bezpłatne linie muzealne. Autobusy i tramwaje będą kursować wyznaczonymi trasami między instytucjami. Więcej informacji na ten temat pojawi się na stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl
za; SKZ, MWKZ, Muzeum Woli, Państwowe Muzeum Etnograficzne