„Tietgenkollegiet – ring house” – najpiękniejszy akademik studencki w Europie?

Naszym zdaniem to najpiękniejszy akademik studencki w Europie. Znajduje się w Danii i należy do Uniwersytetu w Kopenhadze. Jest to siedmiopiętrowy budynek o nazwie Tietgenkollegiet – ring house przewidziany dla 360 studentów – czytamy na stronie

Sam budynek jest pozycjonowany jako mikro-wioska z owym dziedzińcem

Lene Tranberg urodzona w  1956 roku to duńska architekt i założycielka studia Lundgaard & Tranberg. Skończyła Royal Danish Academy of Fine Art. Jej filozofia opiera się na interdyscyplinarności architektury z otoczeniem i inspiruje się naturą. Tietgenkollegiet – ring house inspirowany jest chińską architekturą, a dokładnie budynki tulou znane z południowo-wschodnich prowincji Chin. Są to domy typu twierdza – wykonane z kamienia, gliny i bambusa, które mogłyby pomieścić mieszkańców całej osady.

Salony są dość małe, od 25 do 33 metrów kwadratowych i są ulokowane na 6 piętrach i wychodzą na dwie strony.  Według założeń każdy lokator ma wystarczająco dużo przestrzeni osobistej włącznie z loggią i małą łazienką. Mieszkania usytuowane są na wszystkich piętrach z wyjątkiem parteru, gdzie znajdują się pralnie, kuchnie i inne pomieszczenia ogólnodostępne. Centrum tego założenia jest wewnętrzny okrągły dziedziniec. Sam budynek jest pozycjonowany jako mikro-wioska z owym dziedzińcem.

  

Zdj: Jens M. Lindhe, Maria Gonzalez, Iwan Baan, Karolina Żaba

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły