[FAKTY] Jak traktować śląskich regionalistów kiedy ich rzecznik nazywa Korfantego zbrodniarzem??

Co za gwar od wczoraj wydobywa się ze strony śląskich autonomistów, strasznie głośno się zrobiło! Ale co ciekawe ten gwar podnoszą ci, którzy jakimś znów przypadkiem nie znoszą PiSu ani Prezydenta Dudy…..Jakież to marne i przewidywalne. Ale najlepszy jest niejaki Rafał Rzepka, który będąc autorem projektu nowelizacji ustawy uznającej Ślązaków za mniejszość etniczną jest też aktywista Kolektywu Uotwarty Ślůnsk. Rzepka deklaruje odrębność narodową a Wojciecha Korfantego nazywa zbrodniarzem. Ale to nie wszystko. Do tego niesławnego chóru dołącza znany pisarz, Szczepan Twardoch, też Ślązak…aż ciśnie na usta pytanie; któremu Panu ci ludzie chcą służyć, bo że chcą to wiadomo!

Rys biograficzny

Korfanty pochodził z robotniczej rodziny z Siemianowic Śląskich na Górnym Śląsku. Był pierworodnym synem górnika Józefa i Karoliny z domu Klecha, jednym z pięciorga rodzeństwa. Przyszedł na świat 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawki, obecnej dzielnicy Siemianowic Śląskich, w niedawno dopiero utworzonym powiecie katowickim, a ochrzczony został trzy dni później w siemianowickim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego pod imieniem Albert. W rodzinnym domu Korfantego nazywano po prostu Wojciechem.

Wojciech Korfanty jest najbardziej znanym polskim politykiem z Górnego Śląska działającym w pierwszej połowie XX w. Był pierwszym politykiem jednoznacznie głoszącym jedność Górnego Śląska z resztą ziem polskich, który został posłem do niemieckiego parlamentu. Korfanty odegrał istotną rolę w procesie odbudowy Rzeczypospolitej po 1918 r. W Wielkopolsce należał do Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej polityczne centrum tej dzielnicy. Przede wszystkim jednak trzeba go wiązać z aktywnością na rodzimym Górnym Śląsku. Z ramienia rządu polskiego kierował Polskim Komisariatem Plebiscytowym na Górnym Śląsku w latach 1919–1921, koordynując niełatwą walkę o pozyskanie dla Polski głosów Górnoślązaków. W maju 1921 r. stanął na czele III powstania śląskiego jako jego dyktator. Przyczynił się tym walnie do włączenia uprzemysłowionej części regionu górnośląskiego do Rzeczypospolitej.

W początkach II Rzeczypospolitej Korfanty był wiodącym politykiem w województwie śląskim, a pewną pozycję zdobył także na ogólnokrajowej scenie politycznej. Po zamachu majowym 1926 r. odsunięty od sprawowania władzy, stał się jednym z liderów opozycji antysanacyjnej. Jednocześnie tworzył podwaliny pod polską chadecję i myśl katolicko-społeczną. Za pośrednictwem wpływowego dziennika „Polonia”, którego był wydawcą, oddziaływał na nastroje opinii publicznej nie tylko w województwie śląskim, lecz także w skali ogólnokrajowej.

Ostatnie lata jego życia to dramatyczny okres – musiał udać się na emigrację do Czechosłowacji, a po powrocie do kraju w kwietniu 1939 r. został aresztowany. Zmarł wkrótce po opuszczeniu więzienia.

 

Duch zbrodniarza Korfantego

 

Taki słowami Wojciecha Korfantego nazwał Pan Rafał Rzepka

 

Dziś, to jest 30 maja 2024 Rzepka pisze:

Refleksja na dziś po dzisiejszym wecie prezydenta Dudy. Jeśli Polska  nie uznaje mojego języka, mojej kultury i mojej tożsamości, to takiej Polsce nie jestem nic winien. ABSOLUTNIE NIC WINIEN. Pod rozwagę dla rządzących. Rafał Rzepka, obywatel polski, narodowości śląskiej – a tak naprawdę zwykły świr i megaloman!

Dla nich Powstania Śląskie i Wyklęci to wrogowie i to co wyżej majaczy uniwersum z linku. Innym razem to „wojna domowa”, ale nie są wstanie wskazać min. 1 osoby po stronie Niemców, wskazać dane, miejsce śmierci, grób, biogram. A za „Śląskich Wyklętych” mają „żołnierzy” Werhmachtu…Poetyka Patriotyczna.

Twardoch szantażysta?

Szczepan Twardoch teraz , juz po wecie prezydenta ws języka śląskiego – występuje w roli rozwścieczonego szantażysty. Prezydent nie uległ naciskowi i nie podpisał ustawy ws języka śląskiego? To teraz Twardoch ogłasza, że niby jak by PAD podpisał ustawę to może nie zgłaszano by żądania uznania Ślązaków za mniejszość? Czyżby? Przecież Twardoch od początku mówił, że po uznaniu godki śląskiej za język regionalny- on i jego koledzy ślązakowcy przejdą do żądania statusu mniejszości etnicznej dla ludności śląskiej. Powtórzę raz jeszcze. To dobrze, że prezydent nie uległ temu szantażowi. Przyłożyłby rekę do procesu dzielenia Ślązaków na tych prawdziwych i nieprawdziwych , a Twardoch i tak by gładko przeszedł do żądań prawnego uznania mniejszości śląskiej – Piotr Semka.

Zostań naszym Patronem

Żeby trwać trzeba mieć finanse. My ich nie mamy, dlatego też jeśli chcesz abyśmy kontynuowali nasze dzieło, zostań naszym Patronem:

Każda wpłata bardzo cieszy, „Portal Warszawski. O krok do przodu” to jedyny na warszawskim rynku mediowym w pełni rzetelny i niezależny tytuł, który przede wszystkim dba o mieszkańców Warszawy. Ale to również tytuł, który nie dostaje żadnego finansowania z zewnątrz, dlatego też pokornie prosimy o hojność. Pomóż nam zmienić naszą sytuację, bo wciąż nasz portal ma bardzo skromną ilość Patronów i bardzo skromne środki finansowe.

– w ciągu 10 lat Portal Warszawski nigdy nikomu nie odmówił pomocy. Naszą zasadą jest działanie non profit. Teraz my potrzebujemy pomocy. Po prostu. Prosimy, bądźcie dla nas hojni.
– tym którzy nam pomogli, (podmioty, instytucje kulturalne, i osoby prywatne) i pomagają – kłaniamy się nisko!
– opis na co potrzebujemy pieniędzy – kliknij link w Patronite. Chcesz pomóc inaczej, daj znak.

– istnieje możliwość wpłat indywidualnych na nasze konto: 61102049000000890231388541

 

PATRONITE

 

Zdjęcie: Radio Pabianice
Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły