Odeszła Maria (Majka) Dłużewska, wielka artystka zakochana w Polsce i polskim dziedzictwie

W wieku 72 lat zmarła Maria (Majka) Dłużewska – dziennikarka, publicystka, scenarzystka, wybitna dokumentalistka, związana z opozycją niepodległościową. Autorka wielu filmów dokumentalnych dotyczących szeroko pojętego polskiego patriotyzmu, żołnierzy podziemia antykomunistycznego – Żołnierzy Niezłomnych oraz  tragedii smoleńskiej.

Rys biograficzny

Maria Dłużewska urodziła się 26 września 1951 roku w Kielcach. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Jako aktorka grała w teatrach w Koszalinie, Gdyni i Warszawie.

Działała w NSZZ „Solidarność”. Współorganizowała Msze za Ojczyznę i Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Prowadziła Teatr Poniedziałkowy w Ursusie. Kolportowała podziemne wydawnictwa. Była redaktorem i autorką tekstów Radia Solidarność. Od 1984 do 1988 działała w Solidarności Walczącej. Po 1989 roku pracowała jako dziennikarka w tygodniku „Spotkania” i „Tygodniku Solidarność”. Od 1993 roku zajęła się tworzeniem filmów dokumentalnych.

Po tragedii w Smoleńsku w 2010 roku zaczęła realizować filmy i pisać książki dotyczące tego wydarzenia. W „Mgle” (film i książka) skupiła się na pokazaniu samej katastrofy, w „Pogardzie” pokazała tragedię przeżywaną przez rodziny ofiar. „Córka” poświęcona była córce pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Marcie, „Testament” opowiadał o dzieciach pięciu ofiar katastrofy. Bohaterami filmu i książki „Polacy” byli czterej naukowcy badający przyczyny katastrofy. Film i książka „Dama” upamiętniały postać Pierwszej Damy, Mari Kaczyńskiej..

 

 

Maria Dłużewska była laureatką nagrody Mediów Narodowych, została odznaczona między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Jej życiorys jest pełen niezwykłych osiągnięć i działań na rzecz polskiej kultury i społeczeństwa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie należała do NSZZ „Solidarność”, kolportowała prasę podziemną, współorganizowała Msze za Ojczyznę, redagowała teksty, a w latach 90. zajęła się reżyserią filmów dokumentalnych (wśród nich „Pierwszy dzień miasta”, „Seans”, „Mgła”, „Patrzę na Ciebie Warszawo”).

Maria Dłużewska zasiadała także w ostatnich latach w Radzie Programowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Wspierała szeroko rozumiane środowiska patriotyczne, artystyczne, które w tak zwanej wolnej Polsce nie miały możliwości eksplorować swojej twórczości i artystycznych wizji. Jedno jest pewne, odeszła postać nadzwyczaj zakochana w Polsce i polskim dziedzictwie.

materiał : SDP, CSW Zamek Ujazdowski

 


 

Zostań naszym Patronem

Żeby trwać trzeba mieć finanse. My ich nie mamy, dlatego też jeśli chcesz abyśmy kontynuowali nasze dzieło, zostań naszym Patronem:

Każda wpłata bardzo cieszy, „Portal Warszawski. O krok do przodu” to jedyny na warszawskim rynku mediowym w pełni rzetelny i niezależny tytuł, który przede wszystkim dba o mieszkańców Warszawy. Ale to również tytuł, który nie dostaje żadnego finansowania z zewnątrz, dlatego też pokornie prosimy o hojność. Pomóż nam zmienić naszą sytuację, bo wciąż nasz portal ma bardzo skromną ilość Patronów i bardzo skromne środki finansowe.

– w ciągu 10 lat Portal Warszawski nigdy nikomu nie odmówił pomocy. Naszą zasadą jest działanie non profit. Teraz my potrzebujemy pomocy. Po prostu. Prosimy, bądźcie dla nas hojni.
– tym którzy nam pomogli, (podmioty, instytucje kulturalne, i osoby prywatne) i pomagają – kłaniamy się nisko!
– opis na co potrzebujemy pieniędzy – kliknij link w Patronite. Chcesz pomóc inaczej, daj znak.

– istnieje możliwość wpłat indywidualnych na nasze konto: 61102049000000890231388541

 

PATRONITE

 

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski