[KOMENTARZ] Ależ hucpa! Utrata prawa jazdy powyżej 30 km/h to część ograniczeń, które szykuje rząd

Zmiany dla polskich kierowców: obowiązkowe badania psychologiczne, zmiana procedury i kosztu tych badań, dwuletni okres próbny dla młodych kierowców, utrata prawa jazdy powyżej 30 km/h i na terenie całej Unii, określenie terminu ważności praw jazdy: 15 lat.

Zmiany

Dwa urzędy administracji rządowej – Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Infrastruktury – wspólnie szykują pakiet przepisów dotyczący polskich kierowców, który jest zgodny z unijnymi wytycznymi. Parlament Europejski przygotowuje rozległą reformę przepisów (tzw. road safety package), która ma zmniejszyć liczbę uczestników ruchu ginących na drogach. Gra jest warta świeczki, bo mowa o ponad 20 tys. osób rocznie. Mniej więcej jedna dziesiąta tych śmiertelnych wypadków drogowych wydarza się w Polsce. W zeszłym roku na naszych drogach zginęły 1893 osoby. Unijny plan jest nazywany „wizją zero”, bo ma maksymalnie obniżyć liczbę śmierci na europejskich drogach.

Oto podstawowe zmiany, które zgodnie z projektem rozporządzenia czekają polskich kierowców:

– obowiązkowe badania psychologiczne dla wszystkich kierowców;
– zmiana procedury i wzrost kosztu badań psychologicznych;
– seniorzy będą traktowani tak samo, jak pozostali kierowcy;
– dwuletni okres próbny dla młodych kierowców – w tym czasie obowiązuje ich wiele obostrzeń;
– surowe przepisy za złamanie ograniczeń prędkości – urata prawa jazdy powyżej 30 km/h na terenie całej Unii;
– określenie terminu ważności praw jazdy na 15 lat.

Stawka za badanie kierowców nie zmieniała się od 10 lat. Będzie podwyżka

Zdaniem ministerstwa podwyższenie opłaty do 200 zł za badania psychologiczne kierowców jest zgodne z rzeczywistym kosztem ich przeprowadzania przez uprawnionego psychologa oraz właściwe wojewódzkie ośrodki medycyny pracy.

– Uwzględnia ona zarówno czas wykonania badania, jak amortyzacje sprzętów (urządzeń) oraz koszty utrzymania lokalu, co zostało potwierdzone w pismach od podmiotów je wykonujących. Podwyższenie opłaty zrekompensuje realny koszt przeprowadzenia badania – wskazał resort w uzasadnieniu.

KOMENTARZ

Po pierwsze nie wiedzieć czemu rząd chce pompować…psychologów. Zakładając, że od wizyty jest niewinne 200 zł, to każdy psycholog zabiera kasę też dla siebie, a pewnie taka wizyta nie potrwa dłużej niż kwadrans….i bye bye.

Po drugie kierowcom grozi utrata prawa jazdy za normalną jazdę 60 km na godzinę. To konsekwencja ograniczeń w postaci Tempo 30, miast 15 minutowych i Stref Czystego Powietrza. Ale nie tylko dotyczy to miast…ale w zasadzie wszystko co nie będzie drogą krajową lub inną główną.

SCT w Warszawie ma wejść od lipca. Nie ma jeszcze jego ostatecznego kształtu tego tworu, ale rząd robi dobrze tym wszystkim, którzy są przeciwni rozwojowi miast. Taki kształt ustawy to zasługa rządu PiS, a PO posłusznie realizuje. No nie duopol?

za; GW, Dziennik

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły