[KOMENTARZ] Amerykański gigant zasponsoruje termoizolację Świątyni Bożej Opatrzności

Idea budowy świątyni pod wezwaniem Opatrzności Bożej sięga czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z jego woli kościół miał stanąć w Ujazdowi pod Warszawą, na skarpie nad wąwozem Agrykola, naprzeciw Zamku Ujazdowskiego, czyli na nowoczesnej i rozległej rezydencji królewskiej. Spośród licznych projektów architektonicznych świątyni i jej otoczenia król wybrał projekt oparty głównie na rzucie krzyża greckiego – autorstwa Jakuba Kubickiego, ucznia Dominika Merliniego. Intensywne prace budowlane w Łazienkach, przekazanie Zamku Ujazdowskiego na koszary oraz wyjazd Kubickiego do Paryża – odsunęły w czasie realizację tego projektu.

Komunikat świątyni

W najbliższych dniach w Świątyni będą realizowane przygotowania i zdjęcia do filmu. Nasz kościół zostanie w nim przedstawiony w bardzo pozytywny sposób, ukazując piękno budowli. Zgodziliśmy się na tę realizację, ponieważ producenci filmu zdecydowali się sfinansować instalację wytwarzającą zieloną energię, dzięki której znacząco obniżymy koszty ogrzewania Świątyni.

W dniach 2–7 kwietnia będą realizowane przygotowania do filmu w Świątyni, powstanie symboliczna scenografia. W dniach 8–13 kwietnia będą realizowane zdjęcia do filmu – głównie wieczorem i w nocy. Msze w tym okresie (2–13 kwietnia), prócz Mszy niedzielnych 7 kwietnia, odprawiane będą w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Plan filmowy będzie chroniony przez pracowników ochrony. Wierni przychodzący do Świątyni proszeni są o informowanie pracowników ochrony, że zmierzają do kaplicy.

KOMENTARZ

Co za poruszenie, co za oburzenie, i to wśród konserwatystów – no po prostu skandal! A w sumie kabaret.

Ta potężna świątynia, która od lat jest celem krytyki lewicowych mediów, to po pierwsze udany projekt, po drugie, nasz kolejny narodowy panteon. Utrzymanie tego kościoła kosztuje nieliche pieniądze – stąd też lewackie partie w Sejmie dążą do całkowitego zaprzestania finansowania polskich katolickich kościołów. A te głosy oburzenia prawicowych mediów idealnie wpisują się w lewicowy lament!

Zamiast lamentować trzeba było zainteresować się problemem z jakim zmaga się świątynia, otworzyć hojnie portfele i opłacić tę drogą inwestycję. Mamy XXI wiek, który wymaga aby zarządzać pewnymi rzeczami, i jedynie można pogratulować osobie, która podjęła taką decyzję. A komentarze o bezczeszczeniu świątyni zwyczajnie śmieszą. Więcej zaufania do własnych kapłanów!

zdj. Kancelaria Prezydenta

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły