Dwie praskie kamienice, przy ulicy Brzeskiej 15/17 i Mackiewicza 1 w rejestrze zabytków

Obiekt może być wpisany do rejestru zabytków gdy wyróżnia się swoimi wartościami artystycznymi, historycznymi, naukowymi na tle innych obiektów. Wpis do rejestru to najwyższy reżim ochrony prawnej. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przewiduje hierarchiczność objęcia zabytków formami ochrony i opieki. Tym razem na tę listę trafią kolejne kamienice z Pragi Północ.

Dwie kamienice na Pradze Północ

Kamienica przy Brzeskiej stanowi jeden z najstarszych przykładów zabudowy ulicy z niezwykle bogatym wystrojem architektonicznym elewacji oraz oryginalnymi elementami. Gabaryty budynku oraz charakter zabudowy są typowe dla zabudowy miejskiej z przełomu XIX i XX w. Elementem wyróżniającym jest dekoracja czerpiąca z architektury klasycznej, z charakterystyczną gradacją rozwiązań stylistycznych. Zróżnicowany i bogaty detal architektoniczny, wprost odnoszący się do rozwiązań historycznych.

Do 1939 r. pod tym adresem działały m.in. oddział Miejskich Zakładów Zaopatrywania Warszawy sprzedający węgiel opałowy, skład spożywczy Skarżyńskiego, piekarnia Rocha Szajko, herbaciarnia i kawiarnia Dawida Mendżyrzyckiego oraz krowiarnia Fryd Majera. W budynku mieściła się też żydowska biblioteka im. Pereca.

  

Pięciopiętrowa kamienica w narożniku ulicy Targowej i Mackiewicza została wzniesiona w latach 1936-37 dla Józefa Holtorfa i Henryka Bieleckiego. Przetrwała II wojnę światową bez znaczniejszych uszkodzeń. Obecnie jest budynkiem komunalnym. Około 1974 roku ścianę kamienicy od strony ulicy Targowej ozdobiła duża reklama V Oddziału PZU z ulicy Kijowskiej 11. W 2015 roku na ścianie powstał kolejny, nowy mural „Dziura w całym”. Kamienica zaprojektowana została przez architektów Bolesława Szmidta i Józefa Vogtmana jest dziś rzadkim na terenie Pragi Północ przykładem późnego funkcjonalizmu.

„Na jej wartość artystyczną wpływa m.in. indywidualnie zaprojektowana, ponadprzeciętna, na pozór asymetryczna forma bryły i dekoracji budynku oparta na wyraźnie matematycznych proporcjach. Obiekt posiada wartości historyczne. Jest istotnym dokumentem rozwoju ulicy Mackiewicza i dzielnicy Praga-Północ. Wybudowany została w charakterystycznym dla lat 30. XX wieku stylu modernistycznym.

  

za; Dzielnica Praga Północ, TVP Warszawa, Murale warszawskie

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski