[FELIETON PRZEDWYBORCZY] Wybory nie dla wszystkich? Zakulisy stołecznej polityki!

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Ktoś powie święto demokracji. Tak powie jednak tylko ten kto nigdy w nich nie uczestniczył. Okiem kandydata z Targówka to wygląda zupełnie inaczej. Zasadniczo startować może każdy ( oczywiście pewne podstawowe kryteria trzeba spełnić ). Jednak, czy start osoby całkowicie niezależnej ma jakiekolwiek szanse powodzenia to już inna kwestia. Możesz być aktywny. Możesz być rozpoznawalny.

Możesz mieć fundusze i mieć wiele, wiele zalet

Może nawet w oczach wyborców będą one na tyle cenne by oddać na ciebie swój głos. Jednak nie masz rzeczy najważniejszej ! Nie należysz do partii politycznej ! Co ważne, do partii, najlepiej z czołówki sceny politycznej. Oczywiście twoja pozycja i „partyjne „ koneksje są równie istotne. Procedura wyborcza nie jest usłana różami. Co ciekawe, obecnie firmę możesz założyć w jednym okienku, gdzie po złożeniu dokumentów nie musisz odbyć wycieczki po mieście aby uzyskać NIP, REGON itd. Jednak żeby założyć komitet musisz odwiedzić kilka miejsc. W przypadku Warszawy to Plac Bankowy – Okręgowa komisja Wyborcza, Urząd Statystyczny -ul. 1 Sierpnia 21, Urząd Skarbowy, Urząd Dzielnicy, Bank ( tylko wybrane ). Przyznaje w dobie komputerów to niezły TOUR. Kiedy już wszystko załatwiłeś , możesz zaczynać kampanię. Ulotki, banery, programy, zdjęcia itp. Zaraz, moment, chwila jak to jest , że Ty załatwiasz formalności, a na ulicy toczy się już kampania ? Zdziwiony ? Duży może więcej i nie zawsze uczciwie, a podczas wyborów to na pewno nie uczciwie.

Partie formalności już dawno załatwiły. Mają do tego sztaby ludzi, wiele „pomocnych rąk’ czy to osób zatrudnionych w spółkach miejskich, bibliotekach, OSIRach, domach kultury itp. Nawet można sobie wymyśleć KAMPANIE INFORMACYJNĄ w kampanii wyborczej jak to się dzieje obecnie na Targówku . Za nic mieć zakazy, terminy i ustawą limitowane wielkości budżetu. Można też spoty nagrywać w pomieszczeniach urzędu dzielnicy, choć ustawa tego zabrania. Można to wszystko pewnie nawet ogarnąć w godzinach pracy. Jak widać twoje szanse nie były równe od początku. Niestety dalej nie jest lepiej. Chcąc wywiesić baner musisz zgodnie z ustawą postarać się o zgodę właściciela lub zarządcy, lub zapłacić. Tak się jakoś dziwnie składa, że gdy Ty się starasz się o zgody, wszystkie najlepsze miejsca są już zajęte. Ty dostałeś odpowiedzi od Energetyków – odmowna, od Wodociągów- odmowna od Spółdzielni Bródno – odmowna, od OSiR –niby tak, ale przesłana umowa jest do 5 Kwietnia i trzeba negocjować Czas leci a we wszystkich powyższych miejscach płoty wprost uginają się od banerów PO, PIS i reszty. Oni się nie przejmują zgodami bo i tak koledzy zatrudnieni w tych instytucjach je wydadzą, lub przymkną oko. Miejsca zakazane lub bez zgody to też nie problem. Zapłacą karę albo w ostateczności pomogą prawnicy. No, ale jest sukces. Udało Ci się powiesić swoje ogłoszenie w witrynie zaprzyjaźnionego osiedlowego sklepiku. Sukces nie trwał jednak długo.

Deus ex machina

Prawie jak deus ex machina pojawia się pracownik Spółdzielni i nakazuje najemcy zdjęcie twojego ogłoszenia. Bez powodu , tak po prostu. W tym samym czasie praktycznie na wszystkich nieruchomościach SM Bródno wiszą już plakaty czasem bez patrzenia na zniszczenia choćby elewacji. Nie muszę dodawać, że to oczywiście plakaty kandydatów z „ramienia Spółdzielni „ Tylko ciii, bo to tajemnica ! Tobie pozostaje kampania door to door, ulotki. Ludzie jednak nie przepadają za tymi, którzy ich nachodzą i źle reagują na masy walających się pod nogami ulotek. Twoje plakaty najprawdopodobniej zerwie konkurencja. Zorganizujesz spotkanie tylko czy ktoś przyjdzie ? Nasze społeczeństwo ma niestety jeszcze niską kulturę polityczną. Na spotkania bez kiełbasy nie chodzi.

Można powiedzieć ,że kto się decyduje na bycie kandydatem, czy w ogóle na start wyborach powinien być na to wszystko gotowy. Czy można być jednak gotowym na chamstwo, cenzurę, zachowania rodem z UB, kunktatorstwo i jawne wykorzystywanie wspólnego majątku w celu osiągania korzyści dla osób, partii z układu ? Taka to demokracja i pluralizm. Taka ta twoja wolność i taki wybór szanowny wyborco z Warszawy anno domini 2024.

Oto przykłady

W dniu 29 stycznia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych. Tym samym, właśnie tego dnia oficjalnie ruszyła kampania wyborcza.

Od tego dnia, wszystkie materiały wyborcze muszą być odpowiednio oznaczone.
Dz.U.2023.2408 t.j. Akt obowiązujący Wersja od: 4 kwietnia 2024 r.
Art. 109. [Materiały wyborcze]
§ 1.
Materiałem wyborczym jest każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami.
§ 2.
Materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą.
§ 3.
Materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej.

Oprócz odpowiednich oznaczeń, prawo przewiduje ograniczenie wydatków na jednego kandydata. Dla Warszawy limit ten wynosi:
1613,00 zł w wyborach do rady gminy w gminach powyżej 40 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy;
Pojawił się projekt rozporządzenia podwyższającego ten limit do 1717 zł. Nie znalazłem jednak, czy zostało one przyjęte.
Jeden baner z tego co sprawdziłem w kilku miejscach kosztuje od 60 do 90 zł netto. Przyjmując średnią: 75 zł. Za kwotę 1613 zł możemy zakupić 21 banerów. I koniec. Na ulotki już nie starczy.

Samych banerów Pana Krzysztofa Miszewskiego – Przewodniczącego lokalnej Platformy Obywatelskiej koło Targówek naliczyłem przez te dwa miesiące grubo ponad 30. Część pojawiała się kilka razy w tym samym miejscu. Tak więc, już same banery powodowały to, że Pan wiceburmistrz byłby ponad limitem o ulotkach w skrzynkach idących w tysiące nie wspominając. Nasze lokalne „Cwane Gapy” wymyśliły sobie jak obejść ten limity. Otóż zamiast zgodnie z prawem oznakowywać materiały wyborcze wyraźnym oznaczeniem, Państwo wrzucali tylko fragment serduszka, które nawiązywały to motywu przewodniego materiałów wyborczych Platformy Obywatelskiej. Widać to dokładnie na plakatach przewodniczącego Rady Dzielnicy Michała Jamińskiego, który wieszał swoje banery obok siebie. – pisze mieszkaniec Targówka, Tomik Wincenciak.

Oczywiście Państwo się tłumaczą, że to nie ma żadnego związku z wyborami, tylko podsumowaniem 5 lat ich rządów. Poniżej znajdziecie również wykres, który pokazuje, jak portal Tu i Teraz Lokalnie aktywizuje się przed wyborami. Widać jak na dłoni, że nie jest to przypadek, a chęć obejścia limitów i prawa. W marcu zresztą padł rekord postów – 81 . Ponadto warto też wspomnieć o tym, że nasi radni i członkowie zarządu nagrywając materiały na ternie Urzędu Dzielnicy nie pytali nikogo o pozwolenia na wykorzystanie pomieszczeń do nagrań. A powinni.

Na materiałach Tu i Teraz Lokalnie znajdziecie

Wiceburmistrza Krzysztofa Miszewskiego, wiceburmistrz Dorotę Kozielską. Przewodniczącego Rady Dzielnicy Michała Jamińskiego, Radne PO Jolantę Miśkiewicz, Joannę Mroczek, Katarzynę Górską Manczenko, Joannę Kiliańczyk, Jadwigę Ciastek, Anetę Wyczółkowską, Witolda Harasima.

Na ternie dzielnicy mamy też inne „Cwane Gapy” ze Stowarzyszenia Mieszkańców Bródna, Targówka i Zacisza czyli ludzi powiązanych z SM Bródno. Zarząd spółdzielni zabronił rozwieszania materiałów wyborczych innych komitetów. Oczywiście była pracownica spółdzielni mieszkaniowej Pani burmistrz Małgorzata Kwiatkowska, i członek Rady Nadzorczej radny Jerzy Żarnecki oraz pracownica SM Bródno radna Bożena Winter, były członek Rady Nadzorczej, obecnie członek Rady Osiedla wiceburmistrz Jacek Duczman jak najbardziej swoje materiały wyborcze rozwieszają w zasobach spółdzielni przy okazji niszcząc elewacje budynków.

Zupełnym przypadkiem zarówno Platforma Obywatelska koło Targówek wspólnie z Stowarzyszeniem Mieszkańcy Bródna, Targówka i Zacisza są od 5 lat koalicjantami w naszej dzielnicy. Tak o to „Cwane Gapy” postanowiły przechytrzyć innych. – komentuje Wincenciak.

Czy podoba się Wam takie działanie? Od Was zależy czy nadal będziemy biernie się przyglądać takim sytuacjom. Pamiętajcie o tym, oddając swój głos już w najbliższą niedzielę.

 


 

 

 

Zapraszamy wszystkich na głosowanie ! 7 kwietnia wybierz mądrze!

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły