Centrum Nauki Kopernika ma nowego mieszkańca. To robotyczny pies „SPOT”

Ma żółto-czarne umaszczenie, waży 32 kilogramy i mierzy 70 cm w kłębie. W Koperniku zamieszkał robotyczny pies Spot! To stworzona przez amerykańską firmę Boston Dynamics rasa prawdziwych celebrytów, których zdumiewające umiejętności ruchowe można oglądać w internecie. Teraz jeden z psów znalazł nowy dom na wystawie „Przyszłość jest dziś”. Możesz osobiście nim posterować i przekonać się, ile potrafi. 21 marca zamieszkał w Centrum Kopernika już na stałe.

Spot ogląda świat przez kamery, które pozwalają mu rozglądać się w promieniu 360 stopni

Wbrew intuicyjnym przeświadczeniom, robota znacznie łatwiej jest nauczyć mówić i korzystać ze sztucznej inteligencji, niż chodzić i wykonywać zadania ruchowe. Tego odkrycia dokonał w latach 80. XX wieku kanadyjski futurolog Hans Peter Moravec. Napisał: „Stosunkowo łatwo sprawić, żeby komputery przejawiały umiejętności dorosłego człowieka w testach na inteligencję albo w grze w warcaby, ale jest trudne albo wręcz niemożliwe zaprogramowanie im umiejętności rocznego dziecka w percepcji i mobilności”. Twórcy Spota podjęli wyzwanie, konstruując robotycznego psa, którego konstrukcja i oprogramowanie umożliwia poruszanie się w sposób podobny do ruchu zwierzęcia.

Spot ogląda świat przez kamery, które pozwalają mu rozglądać się w promieniu 360 stopni. Wyposażony jest w czujniki, pozwalające mu mapować okolicę i omijać lub pokonywać przeszkody. Dzięki tym robotycznym zmysłom oraz sztucznej inteligencji sterującej ruchami (odtwarzającej ruchy poruszającego się czworonoga), pies jest w stanie biegać po nierównej powierzchni – kamienistych ścieżkach, terenach leśnych, wspinać się na wzniesienia i chodzić po schodach. Steruje się nim zdalnie, podobnie jak dronem czy postacią w grze video, podglądając trasę przez kamerę.

  

Robotyczny pies nie powstał po to, by ludzie mogli cieszyć się mechanicznym pupilem i spacerować z nim, wzbudzając powszechne zainteresowanie. To jedynie efekt uboczny. Spot jest psem pracującym. Potrafi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc (takich jak zawalone budynki czy wąskie jaskinie), może patrolować i mapować niebezpieczne tereny (np. mierząc poziom promieniowania), przeprowadzać wstępne badania lekarskie (w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej). NASA zaprezentowała niedawno Spota, który zostanie wysłany na Marsa! Ma pomóc w założeniu bazy i stworzyć mapę okolicy. Pracujący obecnie na Marsie łazik Curiosity stabilnie porusza się jedynie w płaskim terenie i jest znacznie wolniejszy. Osiąga prędkość 0,14 km/h, a nasz robotyczny pies – 5 km/h.

Ciało Spota to bardzo precyzyjny układ mechatroniczny, kontrolowany przez sztuczną inteligencję, która odtwarza motorykę prawdziwego zwierzęcia. Wiedza o tym, jak budować takie układy, pomaga w projektowaniu doskonałych protez kończyn. Kto wie, może w przyszłości podobne Spoty będą ułatwiać i umilać życie osób niepełnosprawnych i zostaną niezawodnymi psami przewodnikami.

 

Spot, czyli robo pies od Boston Dynamics. Jakie ma możliwości?

 

 

za; Centrum Kopernika

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły