Targ w podwarszawskim Błoniu ma szansę zdobyć tytuł najlepszej realizacji w Europie!

Targ Błonie zaprojektowany przez warszawskiego architekta, Aleksandrę Wasilkowską, znalazł się na shortliście prestiżowego konkursu Mies van der Rohe Awards. Polska realizacja ma szansę zdobyć tytuł najlepszej w Europie. Aleksandra Wasilkowska jest też odpowiedzialna za wygląd nowego Bazaru Różyckiego.

Łamie wszelkie stereotypy

Handel uliczny od lat jest jednym z najważniejszych motorów życia społeczności lokalnej a najróżniejsze targi organizowane są od kilku stuleci.
Mówiąc targ miejski większości przychodzi na myśl małomiasteczkowy gwarny bazar wypełniony budami czy tzw. szczękami handlowymi. Niedawny projekt polskiej architekt Aleksandry Wasilkowskiej łamie wszelkie stereotypy.

Mowa o rewitalizacji dotychczasowego targowiska miejskiego w podwarszawskiej miejscowości Błonie. Nowy Targ Błonie to estetyczne i funkcjonalne miejsce gdzie pod białym, wspartym na filarach zadaszeniem na kształt baldachimów, znajduje się szereg kupieckich wystawek przykrytych drewnianymi blatami, które po zamknięciu targu mogą służyć jako siedziska i miejsce spotkań okolicznych mieszkańców.

Na terenie targowiska powstały wyspy obsadzone różnorodną roślinnością i drzewami a wzdłuż ogrodzenia posadzono pnącza i drzewka owocowe. Zamysł nie był przypadkowy. Zazielenienie targowiska ma przyciągnąć w ten sposób nie tylko kupców ale również ptactwo i owady tworząc w tym miejscu przestrzeni na pograniczu parku i targu.

  

Projektantka zadbała również o system nawadniania roślinności. Nieprzypadkowo ustawione misy deszczowe retencjonują wodę deszczową z dachu, której nadmiar podlewa roślinność i przesiąka do ziemi. W centrum rynku znajduje się bar, zielony plac zabaw dla dzieci i wspólnym stołem.  Dziś Targ Błonie można śmiało nazwać tętniącym sercem Błonia bo oprócz atrakcyjnej przestrzeni handlowej to miejsce wspiera mikroprzedsiębiorców, ułatwia dostęp do lokalnie produkowanej żywności a co najważniejsze – wzmacnia więzi sąsiedzkie.
Projekt otrzymał nagrodę Grand Prix Polskiej Architektury XXL oraz nagrodę w kategorii przestrzeń publiczna i architektura krajobrazu a w maju 2023r. 𝗣𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶𝗮 𝗔𝗿𝗰𝗵𝗶𝘁𝗲𝗸𝘁𝗼𝗻𝗶𝗰𝘇𝗻𝗮 𝗔𝗹𝗲𝗸𝘀𝗮𝗻𝗱𝗿𝗮 𝗪𝗮𝘀𝗶𝗹𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮 otrzymała Nagrodę Architektoniczną POLITYKI Grand Prix oraz nagrodę za najlepszą przestrzeń publiczną.

Oficjalne otwarcie Targu Błonie odbyło się  2022 roku. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln 700 tys. zł. Gmina Błonie pozyskała 500 tys. ze środków województwa mazowieckiego.

za; Live Development

Projekt © Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska
Photo © Nate Cook, Aleksandra Wasilkowska

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły