[NASZ NEWS] Co z nami? Zaniepokojeni mieszkańcy pytają R. Trzaskowskiego o ewentualną rozbudowę Okęcia!

Mieszkańcy Włoch oraz zaangażowani społecznicy wręczyli dziś prezydentowi Warszawy, Rafałowi Trzaskowskiemu pismo, w którym domagają się jasnej deklaracji dotyczącej lotniska Okęcie, tym bardziej że Trzaskowski dał do zrozumienia ostatnio, że Okęcie ma być rozbudowywane. To alternatywa dla CPK, którego rząd nie chce realizować. Poniżej pismo, które dziś na biurko otrzymał prezydent Warszawy.

Szanowny Panie Prezydencie

W dniu 28.02.2024 udzielił Pan wywiadu Panu redaktorowi Bogdanowi Rymanowskiemu w Radiu Zet. W ww. wywiadzie stwierdził Pan, że „Lotnisko Okęcie (Chopina) to jeden z największych atutów Warszawy”. Jako Stowarzyszenie Wspólnota Mieszkańców Dzielnicy Włochy prosimy o informację jak zamierza Pan Prezydent zadbać o komfort życia mieszkańców dzielnicy Włochy – Miasta Ogrodu, w związku z rozbudową Lotniska Chopina np. o kolejne terminale i zwiększenie ruchu lotniczego nad dzielnicą Włochy? Czy miasto stołeczne posiada plan (do 2035 roku) związany z rozwojem dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, a także planowaną i zapowiadaną przez obecną koalicję rządzącą Polską rozbudową Lotniska Chopina?

Zwiększenie ruchu lotniczego i rozbudowa Lotniska Chopina, w sytuacji niewybudowania Centralnego Portu Komunikacyjnego, będzie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, co wiązać się będzie z poważnymi konsekwencjami dla mieszkańców niektórych warszawskich dzielnic tj. Włochy, Ursus, Ursynów czy Mokotów. Zwiększony ruch lotniczy spowoduje większy hałas dla mieszkańców ww. dzielnic, a także ze zwiększone zanieczyszczenie powietrza. Ewentualna rozbudowa kolejnych dwóch warszawskich lotnisk tj. Warszawa – Modlin, czy Warszawa – Radom nie rozwiąże problemów z jakimi w kolejnych latach będą borykali się mieszkańcy w związku z rozbudową Lotniska Chopina.

Zwracamy się również do Pana Prezydenta z prośbą o informację czy miasto stołeczne Warszawa wykonywało analizy związane z ewentualnym zamknięciem Lotniska Chopina (możliwa budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego) w najbliższych latach i z budową w miejscu lotniska dzielnicy mieszkaniowej? Czy ww. analizy były przygotowywane przez miasto stołeczne Warszawa, pod kątem ewentualnych zmian w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy i przygotowywanych Planach miejscowych?

Prosimy również o informację czy prawdą jest, że w rejonie zatwierdzonego Planu Generalnego Lotniska Chopina na lata 2021 – 2040 zawieszone zostają trwające postępowania administracyjne w sprawie z wniosków o ustalenie warunków zabudowy złożonych na terenie obowiązywania Planu Generalnego Lotniska Chopina 2021 – 2040 do czasu uchwalenia planu miejscowego? Ww. sytuacja może mieć poważny wpływ na harmonijny rozwój warszawskich dzielnic objętych Planem Generalnym w tym dzielnicy Włochy. Zwracamy się w związku z powyższym o jak najszybsze uzyskanie informacji dotyczącej szczegółowych granic Planu Generalnego Lotniska Chopina na lata 2021 – 2040. od PPL S.A. jak i do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Powyższa informacja ma ogromne znaczenie dla mieszkańców dzielnicy Włochy

 

 

 

 

 

Do tematu będziemy wracać

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły