Grupa PGE wraz z leśnikami zrewitalizowała unikalny „Krzywy las”

Krzywy Las leży w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino, w pobliżu Doliny Dolnej Odry i Elektrowni „Dolna Odra”. Gospodarzem terenu są Lasy Państwowe. Krzywy Las to powierzchniowy pomnik przyrody, który na swoim obszarze grupuje ponad 50 nietypowo uformowanych sosen. Choć posiada status pomnika przyrody, to przed zniszczeniem ochronić go może przede wszystkim Twoje do niego podejście.

Zostały zbudowane dwie nowe plantacje

Projekt rewitalizacji Krzywego Lasu trwał ponad 3 lata i zakończył się pod koniec 2023 roku. W jego ramach powstała infrastruktura zewnętrzna, umożliwiającą zwiedzanie lasu. Dodatkowo na jego terenie postawione zostały kosze na śmieci, ławki, a także drogowskazy. Istotnym elementem rewitalizacji są kolorowe tablice informacyjne, które przedstawiają hipotezy dotyczące powstania tego miejsca, a także opisują naturalny proces starzenia się lasu. Przy każdym miejscu służącym do odpoczynku zostały umieszczone nowe tablice z kodem QR, odsyłające do materiałów filmowych przedstawiających m.in. historię tego miejsca. Łącznie w procesie rewitalizacji Krzywego Lasu, na jego terenie powstało blisko 30 nowych komponentów, które mają na celu jego ochronę, a także przystosowanie i udostępnienie turystom możliwości korzystania z jego walorów przyrodniczych.

W ramach projektu rewitalizacji stworzone zostały rozwiązania umożliwiające zwiedzanie Krzywego Lasu, z wyeksponowaniem jego najpiękniejszych fragmentów przy zachowaniu ochrony jego naturalnych walorów. Sukcesywnie wspieramy inicjatywy ekologiczne, których celem jest dbałość i poszanowanie środowiska naturalnego, a działania na rzecz ochrony środowiska i edukacji przyszłych pokoleń nie tylko odzwierciedlają nasze wartości, ale również wpisują się w strategię Grupy PGE. Prowadzimy w zielonej zmianie i widać to na każdej płaszczyźnie naszej działalności. Zakończony z sukcesem projekt rewitalizacji Krzywego Lasu jest tego przykłademZbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGE.

 

Chociaż nie wiadomo, jak dokładnie powstał las, wiadomo jednak, że jego żywot powoli dobiega końca. – Te drzewa niedługo będą umierały, część z nich już umarło, za 10,15,20 lat nie zostanie po nich nic. Dlatego podczas rewitalizacji zostały zbudowane dwie nowe plantacje, powierzchnie zastępczewspomniała członkini Zarządu Fundacji PGE Małgorzata Pietkun.

 

 

 

za: PGE

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły