[KUCHNIA PORTALU WARSZAWSKIEGO] Idą święta, czyli czas na zakwas na żurek po warszawsku

Nazywam się Joanna Bogiel i przez ponad ćwierć wieku pracowałam jako dziennikarka i redaktorka. Lubię ludzi i rozmowy z nimi. W swojej pracy poznawałam wielkie gwiazdy teatru i kina, sławy sportu, ale też historie zwykłych ludzi. Od lat moją wielką pozazawodową pasją jest gotowanie. Wychodzę z założenia, że świat poznaje się także, a może głównie poprzez smaki. Uwielbiam kulinarne eksperymenty, łączenie ze sobą nieoczywistych produktów i smaków, ale cenię sobie również klasykę. Był czas, że połączyłam pracę i swoje hobby – przygotowywałam strony kulinarne i wydania specjalne z przepisami na różne okazje. Pisałam także na łamach jednego z portali kulinarnych. Od kilku lat prowadzę na FB stronę „Najlepszy Słoik Warszawski”. Gotowanie to moja pasja, którą z radością dzielę się z innymi. A jeśli nawet nie wszyscy ją podzielają, to przynajmniej mają gwarancję, że pysznie ich nakarmię, albo choć zainspiruję, by ugotowali coś dobrego. Wszystkie moje przepisy znajdziesz w zakładce Kuchnia Portalu Warszawskiego.

Zakwas na  żurek po warszawsku

Wkrótce Wielkanoc, która nie może obyć się bez żurku. Czy wiecie, że ta zupa – obok rosołu i barszczu – królowała w restauracjach przedwojennej Warszawy. Tajemnicą dobrego żurku jest uczciwy, naturalny zakwas z żytniej mąki.

Jego zrobienie nie jest skomplikowane, a gwarantuję Wam, że zupa na nim przygotowana smakuje o niebo lepiej niż robiona na sklepowych gotowcach. Uwaga, zakwas, by nabrać mocy potrzebuje czasu – około 7 dni. Dlatego jeśli chcecie przygotować wielkanocny żurek, musicie nastawić zakwas z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zakwas na żurek po warszawsku – potrzebne składniki:

  • 4 łyżki mąki żytniej (w sklepach bez trudu można kupić tzw. mąkę żurkową z pełnego przemiału);
  • 5 dużych nieobranych ząbków czosnku;
  • 3 liście laurowe;
  • 5 ziaren ziela angielskiego;
  • 1/2 łyżeczki soli niejodowanej;
  • 500 ml przegotowanej zimnej wody;
  • wyparzony szklany słoik o pojemności 700 ml.


Zakwas na żurek po warszawsku – sposób przygotowania:

1. Do wyparzonego, suchego słoika wsyp mąkę żurkową. Dodaj ząbki czosnku, przyprawy i sól. Uwaga, możesz także dorzucić kilka suszonych podgrzybków, a zakwas nabierze wspaniałego leśnego aromatu.

2. Całość zalej przegotowaną i wystudzoną wodą. Słoik przykryj bawełnianą ściereczką lub gazą i odstaw w ciemne miejsce (o temperaturze pokojowej) na 6-7 dni. Uwaga, ważne – przynajmniej raz dziennie zamieszaj zakwas czystą łyżką. Po 6-7 dniach jest gotowy. W zamknięty m słoiku możesz przechowywać go do 2 tygodni w lodówce.

W przyszłym tygodniu przepis na warszawski żurek na domowym zakwasie.

Joanna Bogiel, Portal Warszawski

 

 

 

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły