„Babcia Kasia” ugryzła działacza pro-life. Trwa postępowanie

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia toczy się postępowanie karne przeciwko lewicowej działaczce Katarzynie A., pseudonim „Babcia Kasia”. Kobieta jest oskarżona o znieważenie i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu działacza Fundacji Pro-Prawo do życia poprzez ugryzienie. Do zdarzenia doszło podczas pikiety obrońców życia, którą próbowała zakłócić „Babcia Kasia”. Było to kolejne agresywne zachowanie Katarzyny A., odnotowane w czasie zgromadzeń pro-life. Pokrzywdzonego wolontariusza reprezentują prawnicy z Instytutu Ordo Iuris.

Za pierwsze przestępstwo grozi kara grzywny albo ograniczenia wolności na okres od miesiąca do 2 lat, a za drugie – kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na okres do 2 lat

Do zdarzenia doszło 1 maja 2022 r. w Warszawie. Działacze Fundacji organizowali tego dnia pikietę, podczas której prezentowali banery i emitowali komunikaty dźwiękowe. Podczas zgromadzenia na miejscu pojawiła się Katarzyna A., ps. „Babcia Kasia”, która próbowała zakłócać przebieg manifestacji wuwuzelą i gwizdkiem. Usiłowała się także zbliżyć do wolontariuszy, w reakcji na co jeden z nich próbował zagrodzić jej drogę. Katarzyna A. zaczęła wulgarnymi słowami obrażać działacza i szarpać się z nim. Uderzała go także wuwuzelą, dusiła go i zniszczyła kamerkę, którą miał na sobie, po czym ugryzła go w rękę. Do mężczyzny zostało wezwane pogotowie. Katarzyna A. w przeszłości próbowała już wielokrotnie blokować przejazdy furgonetek z antyaborcyjnymi treściami. Jak wskazują działacze pro-life, kobieta wcześniej wiele razy zakłócała organizowane przez nich zgromadzenia i usiłowała niszczyć prezentowane tam banery. Media niejednokrotnie opisywały też jej agresywne zachowania podczas różnych manifestacji, w tym obrażanie i atakowanie policjantów. „Babcia Kasia” była też zatrzymywana przez Policję. Jej zachowania mogły wypełniać znamiona przestępstw, takich jak naruszenie nietykalności cielesnej, naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza, wymuszenie, znieważenie funkcjonariusza, a także wykroczeń – przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia, tamowania ruchu lub niepodporządkowania się znakowi.

Pomocy prawnej obrońcy życia udziela Instytut Ordo Iuris. Prawnicy złożyli w jego imieniu prywatny akt oskarżenia. W styczniu 2023 r. odbyło się posiedzenie pojednawcze. Oskarżona nie zgodziła się na polubowne zakończenie sporu. W marcu doszło do rozprawy, podczas której kobieta złożyła wniosek o wyłączenie sędziego. Wniosek ten został odrzucony. Kolejna rozprawa miała miejsce w grudniu ubiegłego roku. Oskarżona i pokrzywdzony działacz złożyli wtedy zeznania. Następna rozprawa ma się odbyć 16 kwietnia 2024 r. Katarzyna A. jest oskarżona o znieważenie (art. 216 § 1 Kodeksu karnego) i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu na okres poniżej 7 dni (art. 157 § 2 KK). Za pierwsze przestępstwo grozi kara grzywny albo ograniczenia wolności na okres od miesiąca do 2 lat, a za drugie – kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na okres do 2 lat.

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły