„Łukaszenka i Putin pewnie właśnie otwierają szampany. Po 14 latach likwidowana jest TV Belsat – jedyne narzędzie soft power Polski na wschodzie”

Rząd Donalda Tuska postanowił obciąć dotowanie ogromnie ważnego kanału informacyjnego TV Belsat – skutki tej decyzji będą katastrofalne, o czym na dole przekonuje nas Artur Woźniakowski

Jeśli spełni się to o czym pisze Agnieszka Romaszewska, to po 14 latach pracy, likwidowane jest jedyne znane mi narzędzie soft power Polski na wschodzie, TV BELSAT

Byłem z Belsatem od samego początku. Robiłem tam system informatyczny, praktycznie wszystko od momentu kiedy sygnał analogowy, był przekształcany na sygnał cyfrowy. Mieliśmy na to rok pracy. Pierwsze pół roku nic się nie działo, odsyłali nas od jednego dyrektora do drugiego. Liczyliśmy na wsparcie ze strony telewizji, okazało się że jest zerowe. Wszystko musieliśmy robić sami.

Nigdy w życiu nie pracowałem tak ciężko, bez wolnych sobót i często niedziel, często po 10-12 godzin, bo musieliśmy się wyrobić do końca roku i wyrobiliśmy się. Pierwsza audycja została wyemitowana 10 grudnia 2007. W ciągu roku, przy praktycznie zerowym wsparciu TVP (jako firmy), bo pomogło nam dosłownie kilka osób z TVP. Stworzyliśmy telewizję. Zasadniczo stworzyła ją Agnieszka Romaszewska, Aleś Dzikawicki, Beata Krasicka, Mirek Ciunowicz, Rajmund Gruszka z nimi współpracowałem w największym stopniu. Ja robiłem tam informatykę, począwszy od wymyślenia sposobu obiegu informacji, standardów plików, konfiguracji serwerów, skończywszy na kładzeniu kabli światłowodowych i ethernetowych i budowie swoich własnych routerów i firewalli w oparciu o system OpenBSD, bo był to najpewniejszy i najbezpieczniejszy system operacyjny.

Dziś większość widzów oglądających program TVP streamowany przez internet, to widzowie Belsatu z całego wschodu, Rosja, Ukraina, Białoruś Kazachstan i inne kraje tego regionu.

Wygląda na to że właśnie się to kończy. Łukaszenka i Putin pewnie właśnie otwierają szampany. Za chwilę kilkaset osób w większości Białorusinów, Ukraińców i Rosjan którzy pracowali przy przy tworzeniu tej telewizji, zostanie bez pracy.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły