Polski matematyk (uczeń Stephena Hawkinga) rozwiązał fundamentalny problem matematyczny otwarty od 120 lat!!

Prof. Maciej Dunajski jest profesorem Uniwersytetu Cambridge. Był uczniem Stephena Hawkinga. Prof. Hawking kierował przez lata jego grupą naukową. Polak uczył się od jednego z największych umysłów wszechczasów. Człowieka pochowanego obok Darwina i Newtona. Tak rozpoczął swoje badania nad czarnymi dziurami. Po latach prac, schodząc z nart prof. Dunajski wpadł w Austrii na rozwiązanie problemu, z którym jego mistrz i żaden matematyk w historii do tej pory sobie nie poradził. Rozwiązał problem metrykowalności, a więc badania odległości czegoś innego niż płaszczyzna – tę badamy Twierdzeniem Pitagorasa i geometrią Euklidesa.

Wpadł na to, jak badać odległości na powierzchni sfer i innych skrzywionych rozmaitościach

Okazało się, że jego twierdzenie ma fundamentalne znaczenie do Ogólnej Teorii Względności Einsteina oraz teorii Czarnych Dziur. Dziś Polak jest w swoim Collage już ikoną. Dosłownie. Ma na Cambridge gabinet, w najbardziej prestiżowej części Clare Collage. Zna go tam każdy. Jest też jednym z najbliższych współpracowników prof. Rogera Penrosa. Razem z noblistą z 2020 roku poszukują odpowiedzi na fundamentalne pytanie o stworzenie Wielkiej Teorii Unifikacyjnej.

Prof. Dunajski mówi wprost, że czarne dziury to granica matematyki. To tam, załamuje się matematyka. Mimo to, chce ją przesuwać.  Pan profesor jest jedyną znaną mi osobą, łączącą matematykę i fizykę na takim poziomie. Człowiek, na którym w szkole postawiono kreskę dziś jest jednym z najwybitniejszych matematyków na czwartej uczelni świata i najlepszym uniwersytecie w Europie. Dopiero naukowiec którego spotkał na swojej drodze odkrył potęgę jego umysłu.

 

 

za; Maciej Kawecki

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski