W wieku 55 lat zmarł nagle Marcin Bronikowski – wybitny polski śpiewak operowy

Podczas podróży do Albanii w wieku 55 lat zmarł nagle Marcin Bronikowski, wybitny śpiewak operowy i podróżnik.  Marcin Bronikowski na scenie zadebiutował w wieku 24 lat w Operze Narodowej w Sofii partią Figaro w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego.Śpiewał na najbardziej znanych scenach operowych na świecie. W 2000 jako pierwszy polski baryton debiutował na scenie Królewskiej Opery Covent Garden w Londynie partią Dandiniego w Kopciuszku Rossiniego. W 2004 wystąpił po raz pierwszy na scenie Teatro alla Scala w Mediolanie jako Escamillo w Carmen Georgesa Bizeta.

Marcin Bronikowski w trakcie swojej kariery zaśpiewał ponad 30 ról operowych

Występował z takimi artystami, jak José Carreras, Edita Gruberova, Andrea Bocelli, Sonia Ganassi, Leontina Vaduva, Miriam Gauci, Denyce Graves, Ewa Podleś, Simone Alaimo, Wiliam Matteuzzi.

Śpiewał pod batutą najlepszych dyrygentów, jak Lorin Maazel, Michel Plasson, Marcello Viotti, Carlo Rizzi, Giuliano Carella, Renato Palumbo, Rico Saccani, Ralf Weikert, Carlo Franci, Fabrizio Carminati, Gerd Albrecht, Roberto Rizzi Brignoli, Marco Guidarini, Friedrich Haider, Marc Elder, Jacek Kaspszyk, Andrzej Straszyński, Tadeusz Wojciechowski, Wojciech Rajski, Kazimierz Kord, Antoni Wit.

 

Nigdy nie był związany na stałe z żadną instytucją kultury, śpiewał w każdym teatrze w Polsce, Europie i w najbardziej egzotycznych teatrach na świecie. To unikatowy artysta, który był wyjątkowym człowiekiem, dobrym, życzliwym, zawsze uśmiechniętym, z otwartą głową i otwartym sercem. Nie było w nim zazdrości, zawiści i złej energii. Zawsze był życzliwy dla całego środowiska, dziennikarzy, melomanów, swoich fanów. Te 30 lat trudno ubrać w kilka zdań. To tyle wspomnień, wspólnych spektakli, koncertów, nagrań. Również wiele spotkań prywatnych, koleżeńskich, przyjacielskich – Izabela Kłosińska, śpiewaczka operowa.

 

Marcin Bronikowski w 2000 roku jako pierwszy polski baryton debiutował na scenie Królewskiej Opery Covent Garden w Londynie partią Dandiniego w „Kopciuszku” Rossiniego. W 2004 wystąpił po raz pierwszy na scenie Teatro alla Scala w Mediolanie jako Escamillo w „Carmen” Georges’a Bizeta.

za; Dwójka Polskie Radio

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły