„Co to za gość!” – mamy kolejnego Polaka na Harwardzie

Co to jest za gość. Jeremi pochodzi z Świętochłowic, małego miasta na Górnym Śląsku. Właśnie kończy studia medyczne na Uniwersytecie Cambridge i jest absolwentem studiów z Fizjologii, Biology Rozwojowej i Neurobiologii na tej uczelni. Jest dwukrotnym zwycięzcą krajowego konkursu anatomii mózgu w Wielkiej Brytanii! W wieku niewiele ponad 20 lat przeprowadza badania z modelowania matematycznego dynamiki płynu mózgowo-rdzeniowego w Laboratorium Fizyki Mózgu Uniwersytetu Cambridge. Prowadził badania na Harvard Medical School. Bada sieci neuronowe in vitro oraz organoidy kory mózgowej i rdzenia kręgowego przy wykorzystaniu teorii grafów i teorii sterowania! – czytamy na profilu doktora Macieja Kawęckiego.

Jeremi Chabros

Jest laureatem konkursu Unii Europejskiej dla młodych naukowców (EUCYS), laureatem konkursu Droga na Harvard. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów. Swoje prace podejmuje też na Wydziale Neurochirurgii w Brigham & Women’s Hospital. Mimo swojego wieku jest autorem 11 publikacji naukowych z zakresu neurobiologii i neurochirurgii. I właśnie otrzymał ofertę studiów na jednym z najlepszych wydziałów medycznych świata – na Harvardzie! I mówi mi, że robi to wszystko by wrócić do Polski i w naszym kraju zmienić sposób leczenia chorób neurologicznych. Staż robił na polskich oddziałach onkologicznych.

Dorastałem otoczony przez smog, a kaszel moich sąsiadów odbijał się echem, wtórując gorzkim statystykom chorób. Jednak dla mnie, ta codzienność to nie były statystyki. Były to znajome twarze, każda z wyjątkową historią, każda inaczej dotknięta przez skutki zdrowotne niskiego statusu społeczno-ekonomicznego. Podczas studiów w Wielkiej Brytanii i stażu w USA dotrało do mnie, że te wyznaczniki zdrowia i choroby nie są nieodwracalne, a ich mierzalne określenie i odpowiednia analiza pozwolą nam na zaprojektowanie strategii polepszenia zdrowia Polaków”. I ten cel realizuje. Udziela się też jako student Collegium Invisibile, gdzie przez program Pierwszy Tutor pomaga uzdolnionym uczniom liceum w realizacji ich pierwszych projektów naukowych. To wszystko łączy ze swoja pasją – piłka ręczną. Zdobył brązowy medal w akademickich mistrzostwach Wielkiej Brytanii w piłce ręcznej.

Ma niewiele ponad 20 lat. Kończy medycyną na Cambridge. Dostał się na Harward. Od lat utrzymuje się sam łącząc naukę z pracą. Wygrał dwukrotnie konkurs z anatomii w Wielkiej Brytanii. Mówi, że po tym wszystkim chce wrócić do naszego kraju by ratować życie ludzi. Rozwijać neurologię czynnościową która pozwala diagnozować choroby, których nie widać we wczesnych fazach na zdjęciach obrazowych – jak choroba Parkinsona. Obejrzyjcie tę minutę rozmowy, którą z Jeremim nagrałem. Powiedział mi, że nie zna jednej osoby która dziś chciałaby zostać w Wielkiej Brytanii. Problem polega na tym, że część osób nie ma gdzie do Polski wracać. Tworzenie warunków, by tacy ludzie pracowali dla Polski powinno być absolutnym priorytetem.

 

 

za; doktor Maciej Kawecki

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły