[NASZ NEWS] W czerwcu to dąb „Robert” z Lewandowa powalczy o Mistrzostwo Polski – tytuł Drzewa Roku 2024

W czerwcu Robert z Lewandowa powalczy o Mistrzostwo Polski – tytuł Drzewa Roku 2024 w konkursie organizowanym przez Klub Gaja. Ten monumentalny dąb niedawno zdobył tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023. Jest też jedynym pomnikiem przyrody rosnącym na terenie wschodniej Białołęki.

Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku

Organizowany od 14. lat przez Klub Gaja konkurs Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, polskiej kultury i historii. W tym roku w finale konkursu znalazły się wiekowe dęby i buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza.

Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 40 zgłoszeń ulubionych przez społeczności lokalne drzew z całej Polski. Kolejny etap konkursu odbędzie się już w czerwcu, kiedy to podczas internetowego plebiscytu wyłonimy Drzewo Roku 2024. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku.

Tradycyjnie otrzymaliśmy zgłoszenia od społeczności lokalnych, które doceniają znaczenie przyrody dla mieszkańców, nie tylko ekologiczne, ale i kulturowe. To jest bardzo ważna funkcja naszego konkursu. Uzmysławiać jak ważne są drzewa dla tradycji i historii miejsca. Drzewa są symbolicznymi budowniczymi mostów pomiędzy ludźmi i środowiskiem naturalnym. Dostrzeżenie drzew nie tylko jako producentów tlenu zmienia zwykle nasze ludzkie widzenie otaczającego nas świata. Pojawia się zachwyt, wdzięczność i szacunek. Dziękuję wszystkim zgłaszającym drzewa do tegorocznej edycji konkursupowiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Mobilizacja mieszkańców Białołęki w głosowaniu pozwoliła na osiągnięcie tytułu Warszawskigo Drzewa Roku 2023. Dalej m.in. moje i Parkprzyszkole (Sebastian Gut)  zgłoszenia do Klubu Gaja zaprocentowało nominacją do Drzewa Roku 2024. Głosujemy już w czerwcu – Danuta Zaleska, radna dzielnicy Białołęka.

 

 

 

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły