Nowe Centrum Warszawy – proces, który odmienia serce Warszawy? Czy aby na pewno?

Nowe wspaniałe Centrum Warszawy to najgłośniejszy marketingowy produkt ostatnich lat, któremu na naszych łamach poświęcamy bardzo dużo miejsca. Ratusz od ponad trzech lat czaruje mieszkańców Warszawy nowa myślą o nowym człowieku i jego nowej przestrzeni. Ma być hiper ekologicznie i ponoć wygodnie – w mieście gdzie są tylko dwie linie metra, awykonalne. Poza tym jest jeden szkopuł – ten plan jest realizowany rękami ideologów a nie urbanistów czy architektów, którzy chcą być jak Hausmann. Tylko, że Georges-Eugène Haussmann mimo wielu głosów sprzeciwu, Paryż unowocześnił. Jego rewolucja nie obyła się bez znacznego uszczerbku dla średniowiecznych i nowszych zabytków, ponieważ dokonano, jak się ocenia, zmian w ok. 60% paryskich budynków.

Nowe Centrum Warszawy – proces, który odmienia serce miasta! – czytamy na stronie miasta

Metamorfoza ulic Złotej i Zgoda, Chmielnej, Brackiej oraz placu Centralnego to tylko kilka z najważniejszych inwestycji, które prowadzimy w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Kompleksowe zmiany w przestrzeni miejskiej konsekwentnie realizowane w Śródmieściu przyniosą rewolucyjne zmiany, które uczynią nasze miasto bardziej przyjaznym i wygodnym dla wszystkich jego mieszkańców.

Nowe Centrum Warszawy to również zmiany w infrastrukturze komunikacyjnej. Kończą się prace na moście pieszo-rowerowym, który połączy Śródmieście z Pragą, planowane są przetargi na budowę nowych tras rowerowych i wprowadzenie większej ilości zieleni w różnych częściach miasta. Tak duża zmiana jest możliwa dzięki szczegółowemu planowaniu i współpracy różnych jednostek. Jednym z kluczowych elementów zmian jest podziemny parking budowany właśnie pod placem Powstańców Warszawy. To pilotażowy, unikatowy w skali kraju, projekt prowadzony w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Kilkupoziomowa podziemna konstrukcja pomieści 420 samochodów. Poszczególne elementy projektu zgodnie z planem coraz bardziej zazębiają się ze sobą, aby docelowo stworzyć spójną i funkcjonalną całość w przestrzeni Śródmieścia.

To dopiero początek! Śledźcie specjalną stronę projektu, aby być na bieżąco z kolejnymi zmianami. Razem tworzymy lepsze jutro dla Warszawy!

Czy aby na pewno?

 

KOMENTARZ

Warszawiak, Ślązak i Kaszub…

Warszawiak, Ślązak i Kaszub pojechali na wczasy do Egiptu. Gdy płynęli łódką, wyłowili z wody gliniany dzban z dziwną pieczęcią. Po chwili złamali tę pieczęć i z dzbana wyleciał Dżinn.
– Uwolniliście mnie, spełnię wasze trzy życzenia. Po jednym na każdego.
Kaszub:
– Ja tak kocham Kaszuby… Niech zawsze woda w jeziorach będzie czysta, ryb będzie pod dostatkiem, a turyści niech będą porządni i bogaci.
Dżinn:
– Nudnawe życzenie, ale jak chcesz. Zrobione.
Warszawiak:
– Wybuduj dookoła Warszawy ogromny mur, żeby odgrodzić moje miasto od reszty tego zacofanego kraju i żeby żadni wsiowi mi tu nie przyjeżdżali.
Dżinn:
– OK. Zrobione. Teraz ty – Dżinn zwraca się do Ślązaka.
Slązak:
– Powiedz mi coś więcej o tym murze wokół Warszawy.
– No, otacza całe miasto, jest betonowy, wysoki na kilometr i szeroki na trzy kilometry u podstawy. Mysz się nie prześlizgnie.
Slązak:
– Dobra. Nalej szamba do pełna.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły