Co za historia! Odnaleźli się po 72 latach. Rozdzielił ich wybuch powstania warszawskiego!

Poznajcie niezwykłą historię miłosną Pani Barbary Kulińskiej-Żugajewicz ps. Zula i Pana Andrzeja Budzyńskiego ps. Aleks.  Para poznała się w 1943 roku w Konstancinie dzięki bratu Barbary. Uczucie, które się między nimi narodziło zaowocowało szybkimi zaręczynami.

Niestety, rozdzielił ich wybuch powstania. Nie zdążyli się nawet pożegnać…

“Zula” została sanitariuszką w Samodzielnym Batalionie brygadiera Czesława Mączyńskiego, na terenie Konstancina Jeziorny. Z kolei “Aleks” dołączył do batalionu „Baszta” na warszawskim Mokotowie. Po wojnie oboje założyli rodziny. Ona pozostała w Konstancinie, podczas gdy on ostatecznie przeniósł się na stałe do Stanów Zjednoczonych.

Po 72 latach, w 2016 roku Pan Andrzej postanowił napisać do Barbary list. Wówczas oboje już stracili swoich małżonków. Po wymianie listów, przyszedł czas na telefony, aż w końcu postanowili się spotkać. “Napisał list. Zadzwonił. A później przyjechał do mnie. Pierwsze spotkanie i rozmowy przebiegły tak, jakby tej przerwy nie było.” – wspominała Pani Barbara w rozmowie z Super Expressem.  Spotkali się w tym samym miejscu, w którym poznali się po raz pierwszy jeszcze przed Powstaniem Warszawskim – w willi w Konstancinie-Jeziornej. Ku zaskoczeniu Pana Andrzeja, “Zula” nadal trzymała prezent, który ten wręczył jej wiele lat temu. Był to zapisany na kawałku kartonu walc.

Gdy po latach stanąłem znów w tych drzwiach, byłem niezwykle wzruszony.” – opowiadał Pan Andrzej.

Uczucie między nimi rozkwitło na nowo. Rozmawiali ze sobą tak, jakby ostatnie kilkadziesiąt lat spędzili u swego boku.  Postanowili, że będą w stałym kontakcie. Niestety, po dwóch latach od odnowienia znajomości Pan Andrzej zmarł. “Zula” pożegnała swojego ukochanego wierszem:

Żegnam Cię mój
Przyjacielu
Barbara.
Czekałam. Przyszedł.
Obudził mnie
Mamy tyle jeszcze do powiedzenia…
Cisza… To tylko nocne złudzenia…

 zdj. Fot. Marcin Wziontek

za; Bohater On

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły