Spektakularna decyzja konserwatora zabytków w sprawie willi B. Pniewskiego, dziś Muzeum Ziemi

Ikoniczna willa wybitnego warszawskiego architekta Bohdana Pniewskiego to perła architektury, na fasadzie której umieszczono napis „Pnący się przebudował świątynię masonów i zamieszkał w niej”. Przebudowany na własne potrzeby mieszkaniowe w latach 1934−1935 przez architekta Bohdana Pniewskiego pawilon loży masońskiej proj. Szymona Bogumiła Zuga (bud. 1779−1781) ma tradycje muzealne – w XIX wieku mieścił Muzeum Zoologiczne, od 1966 Muzeum Ziemi PAN. W środku znajdują się efektowne detale, a także świadectwa dramatycznych wydarzeń sierpnia i września 1944 r. Od miesięcy miłośnicy Warszawy walczą o zachowanie tego budynku, gdyż PAN zdecydował o zmianie statusu willi.

Decyzja Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Dosłownie przed chwilą na profilu MWKZ pojawił się ten wpis! Decyzja profesora Lewickiego jest absolutnie godna pochwały!

Prof. Jakub Lewicki, MWKZ wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego zespołu mebli oraz elementów wyposażenia architektonicznego i plastycznego wnętrza Willi Pniewskiego.

 

https://twitter.com/MWKZ_pl/status/1756963853785551033

zdj. Warszawskie Okamgnienie  

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły