Proste! Na wykluczenie komunikacyjne istnieje magiczne rozwiązanie – prywatny samochód

Nie ma bardziej egalitarnego środka transportu – młody, starszy, zdrowy, niepełnosprawny,wysportowany, biedny, bogaty,może bez pytania kogoś, czekania, dojechać do pracy, po dzieci, na zakupy, czy pomóc bliskim.

Fakty

1. Jak ktoś oczekuje mobilności i nie chce być wykluczony to właśnie kupuje sobie samochód, a nie oczekuje że inni mu kupią autobus.

2. Jeżeli nie może zrobić prawa jazdy albo z jakichś powodów nie może kupić samochodu (używane samochody są tanie), to nadal dzięki temu że inni mogą je łatwo mieć, to może skorzystać z taxi, przewozu, pomocy sąsiada, kolegi, rodziny, opiekuna czy pomocy socjalnej.

3. Nigdzie nie jest powiedziane że każdy zawsze musi wszędzie móc dojechać.

4. Możliwość dojazdu to kwestia konsekwencji różnych wyborów.

Dlatego – samochody powinny być dostępne, tanie, łatwe w obsłudze i prowadzeniu, a infrastruktura – zrozumiała, przejrzysta, czytelna, wybaczająca ludzkie błędy, dostosowana do różnych poziomów sprawności i percepcji. Starszy Pan czy niepełnosprawna Pani też mają móc jeździć prywatnymi samochodami, a nie jedynie nadludzie o percepcji pilota F16 będący w stanie zrozumieć totemy znakowe, nabazgrane kolorowe linie czy bzdurne i kolizyjne krzyżowanie ruchu pieszo-rowerowego z samochodowym.

 


 

 

Postawiony przed koniecznością dojazdu spod Piaseczna w okolice Nadarzyna w województwie mazowieckim miałem ograniczone możliwości, zwłaszcza podczas śnieżycy. Tę sytuację dedykuję wszystkim tym, którzy uważają, że można w dzisiejszych czasach obejść się bez samochodu.

Miałem auto do odbioru, w związku z czym go nie posiadałem, ponieważ było w warsztacie pod Nadarzynem. Ja natomiast znajdowałem się gdzieś między Piasecznem a Konstancinem. Mój wstępny plan obejmował dojazd rowerem do Nadarzyna i powrót odebranym autem. Uznawałem, że skoro mamy zmiany klimatyczne, to w lutym będzie ciepło i bezdeszczowo.

Pogoda trochę zagrała mi na nosie, bo kiedy już miałem zamiar wychodzić, stwierdziłem że trwa śnieżyca. Postanowiłem więc sprawdzić, jakie są opcje. Mapy Google miały dla mnie złą wiadomość.

więcej TU.


 

StopKorkom, Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły