[OPINIA] S. Latkowski – „To co dzieje się w sejmowych komisjach śledczych woła o pomstę do nieba”

Na łamach Portalu Warszawskiego publikujemy demokratycznie (od lewa do prawa) opinie mieszkańców, specjalistów, radnych, blogerów, i innych. Dziś publikujemy opinię Sylwestra Latkowskiego, dziennikarza śledczego.

To co dzieje się w sejmowych komisjach śledczych woła o pomstę do nieba, jeśli chodzi o to jak niektórzy jej członkowie rozumieją formę przesłuchania

Niektórzy z nich myślą, że są w studio telewizyjnym, gdzie okładają się figurami publicystycznymi. Może warto im przypomnieć:

Art. 171 kpk. – Zasady przeprowadzania przesłuchania:
§ 1.
Osobie przesłuchiwanej należy umożliwić swobodne wypowiedzenie się w granicach określonych celem danej czynności, a dopiero następnie można zadawać pytania zmierzające do uzupełnienia, wyjaśnienia lub kontroli wypowiedzi.
§ 4.

Nie wolno zadawać pytań sugerujących osobie przesłuchiwanej treść odpowiedzi.

Nie tylko wspomniane powyżej artykuły kodeksu postępowania karnego są naruszane. Przed komisjami śledczymi dochodzi także do mylenia świadków z biegłymi, pytając ich o opinię i ocenę. Dodajmy do tego obrażanie świadków poprzez komentarze ad persona i ciągłe zadawania tego samego pytania, by uzyskać oczekiwaną przez przesłuchującego odpowiedź.

Strach pomyśleć jak policjanci i prokuratorzy przyjmą standard komisji śledczych.

 

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły