WoW! Zrewitalizowana kamienica przy ul Solec 46 wygląda imponująco!

W maju 2019 roku,  ZGN Śródmieście poinformował, że została podpisana umowa na wykonanie projektu budowlanego przebudowy kamienicy przy ul. Solec 46.  Kamienicę zbudowano około 1901 r. na potrzeby robotników pracujących w licznych na przemysłowym Powiślu fabryczkach i zakładach rzemieślniczych. Najstarsi warszawiacy pamiętają też, że od wyzwolenia w 1918 r. przez kolejne 12 lat właśnie w tej kamienicy mieściła się szkoła powszechna działająca w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej.

Koncepcja kompleksowego remontu budynku uwzględniła

Udało jej się przetrwać II wojnę światową bez większego szwanku. W następnych latach nieruchomość nie doczekała się jednak należytych remontów i modernizacji, przez co zaczęły się jej problemy. W budynku pojawił się grzyb, gdyż obiekt był pozbawiony centralnego ogrzewania, a także prywatnych toalet. Mieszkańcy apelowali wiele lat do władz Warszawy o remont kamienicy,  ich trudne warunki i stan budynku. W 2017 roku sprawę podjął Jan Śpiewak, ówczesny radny Śródmieścia. Po roku sprawa ruszyła i rozpisano przetarg. Dzięki staraniom śródmiejskiego Zarządu Dzielnicy oraz Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami udało się pozyskać środki potrzebne do przeprowadzenia długo wyczekiwanego remontu.

  • przebudowę wszystkich kondygnacji, która pozwoli na uzyskanie pełnowartościowych mieszkań i lokali użytkowych,
  • remont istniejących oraz doposażenie budynku w brakujące instalacje,
  • poprawę dostępności, w tym montaż wind,
  • stworzenie wspólnej przestrzeni dla Mieszkańców poprzez zagospodarowanie terenu podwórza,
  • odtworzenie historycznego wyglądu kamienicy.

 

Budynek komunalny Solec 46 gotowy! To pięknie wyremontowana kamienica (rok budowy 1901) z 44 mieszkaniami komunalnymi do zamieszkania od zaraz: 28 jednopokojowych i 16 dwupokojowych, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, dwie windy, komórki lokatorskie w piwnicy, a na parterze siedem lokali użytkowych. Koszt remontu i przebudowy wyniósł ok. 25 milionów złotych, z czego prawie połowa została sfinansowana z funduszu mieszkaniowego BGK. Wkrótce zaczynamy kolejną inwestycję komunalną również przy ulicy Solec! Był z nami Daniel Łaga, Przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego i radny Dzielnicy Śródmieścienapisał burmistrz dzielnicy Śródmieście, Aleksander Ferens.

 

Było tak!

 

 

Jest tak!

 

 

 

 

W budynku są także komórki lokatorskie, rowerownia i wózkownia Odnowiono również podwórze. Kamienica przy ul. Solec 46 została dostosowana dla potrzeb niepełnosprawnych. Powstały windy i zlikwidowano progi.

zdj. ZGN Śródmieście

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły