[NASZ TEMAT] ” Wille miejskie” to nowa twarz patodeweloperki?? Tym razem na Białołęce!

O Białołęce piszemy regularnie. To wybitnie „niedopieszczona” warszawska dzielnica, która jest traktowana przez ratusz jak niechciana córka. Dziś głosem społecznika, Sebastiana Guta, piszemy kolejny przykład na Białołęce!

„Wille miejskie” – nowy sposób miasta na dogęszczanie zabudowy, czy kolejny przykład patodeweloperki?

Z początkiem roku firma JW Construction rozpoczęła realizację kolejnego osiedla w rejonie ulicy Kartograficznej – Lewandów Park III obszar 4 znany także pod nazwą Wrzosowa Aleja etap 2. Na wąziutkiej, zaledwie niecałe 20m, działce powstanie 5 budynków wielorodzinnych, każdy na 8 mieszkań. Z uwagi na niewielką szerokość działki ściany budynków będą oddalone o ok. 2,5m od jej zachodniej granicy.

Aby zgodnie z przepisami na zachodniej elewacji mogły być umieszczone okna, deweloper musiał zastosować wnęki w budynku, tzw. loggie. Na terenie będzie minimalna, wymagana miejscowym prawem, ilość miejsc parkingowych – 40.  Takie podejście powinno zostać odzwierciedlone w akcie notarialnym, w który przyszli nabywcy mieszkań zobowiązywaliby się, że z uwagi na ograniczona ilość miejsc parkingowych będą posiadali wyłącznie 1 samochód na mieszkanie.

Poniżej kilka smaczków dodających pikanterii całej sprawie:

– Pozwolenie zostało wydane w dniu 18 maja 2017 roku – Decyzja nr 155/2017 roku.

– W tym samym dniu, w którym inwestor złożył korektę wniosku! To dopiero jest „działanie bez zbędnej zwłoki”.

– Jeszcze bardziej zaskakujące jest, że organ I instancji (Dzielnica Białołęka) już w dniu 10 marca 2017 roku, czyli z ponad miesięcznym wyprzedzeniem, uznał, że inwestor dopełnił wszystkich wymogów! Do priorytetowego potraktowania inwestora dochodzi jeszcze przewidywanie przyszłości przez urzędników.-

– Obliczenia dotyczące powierzchni zabudową wielorodzinną obszaru MN, na których opierał się wojewoda oraz WSA, zawierają bardzo wyraźne błędy.

Zaniżona bowiem o ponad 40% została powierzchnia Osiedla Lewandów Park I (inwestorem był JWC), co przy jednoczesnym powiększeniu całego obszaru pozwoliło kolejnym inwestycjom zmieścić się w limicie 30% (w tym osiedlu Wrzosowa Aleja firmy JWC). To drugie, niejako przez przypadek, potwierdził Naczelnik Wydziału Architektury dla Dzielnicy Białołęka.

W wiadomości e-mail nie odniósł się do moich wyliczeń dotyczących powierzchni osiedla Lewandów Park I, ale podważył prawidłowość wyliczenia wielkości całego obszaru (myśląc, że to moje wyliczenia). Dane zaś pochodziły z dokumentów zatwierdzonych przez UD, a być może nawet jego samego.

Cóż, na podstawie błędnych danych wydano kilka kolejnych pozwoleń (JWC – Wrzosowa Aleja, Jak on – Nova Białołęka). Nikt nie zainteresował się tematem.

Wszyscy nabrali wody w usta i udają, że nic się nie stało.

 


 

 

 

 

 

 

 


 

za; Park Przy Szkole

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły