[VIDEO] Album o odtworzeniu instrumentu geniusza – „Fortepian Chopina” – z tłumaczeniem na japoński

Patronami działu Kultura są:

reklama

„Stosunkowo wiele i niewiele zarazem wiemy na temat domowego fortepianu Fryderyka Chopina – najmniej na temat instrumentu używanego przez kompozytora przed 1828 rokiem. Dlaczego w ogóle jest to dla nas takie ważne? Jeśli chcemy odtworzyć w przybliżeniu chociaż oryginalne brzmienie muzyki Chopina z tych czasów, to musimy wrócić do ówczesnego instrumentu […]. A różnił się on znacznie od znanych nam dzisiaj i używanych na estradach fortepianów” – napisał w albumie „Fortepian Chopina” Beniamin Vogel, muzykolog specjalizujący się w m.in. w instrumentoznawstwie.

W owym zbliżeniu się do Chopinowskiego brzmienia mogą nam dzisiaj pomóc fortepiany z epoki

Niestety, warszawski instrument polskiego twórcy uległ zniszczeniu w trakcie powstania styczniowego, a próbą artystycznego odtworzenia tego momentu jest słynny wiersz Norwida „Fortepian Szopena”. Jedyną szansą stało się zatem zrekonstruowanie warszawskiego fortepianu pochodzącego z warsztatu Fryderyka Bucholtza. Zadania tego podjął się słynny kanadyjski budowniczy fortepianów – Paul McNulty.

Na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina McNulty – prowadzący obecnie warsztat w czeskim Divišovie, gdzie przeniósł się ze Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu najlepszego drewna do konstrukcji instrumentów – przygotował kopię warszawskiego fortepianu Chopina. Proces ten, od momentu ścięcia drzewa, aż po koncertową estradę, zatrzymują w czasie wyjątkowe fotografie Wojciecha Grzędzińskiego zaprezentowane w albumie. Historię instrumentu przybliża specjalistyczny artykuł Beniamina Vogla załączony w wersji polskiej, angielskiej i dodatkowo – japońskiej.

Nietypowy projekt graficzny wznowionego albumu Anny Nałęckiej-Milach prezentujący fortepianowe struny z jednej strony oprawy, z drugiej imitujący młoteczkowy filc, nie tylko pięknie wygląda, ale także niezwykle przyjemnie trzyma się go w dłoni. Potwierdzeniem jej unikatowości niech będzie choćby przyznana autorce projektu Nagroda Honorowa Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie.

 

„Stosunkowo wiele i niewiele zarazem wiemy na temat domowego fortepianu Fryderyka Chopina – najmniej na temat instrumentu używanego przez kompozytora przed 1828 rokiem. Dlaczego w ogóle jest to dla nas takie ważne? Jeśli chcemy odtworzyć w przybliżeniu chociaż oryginalne brzmienie muzyki Chopina z tych czasów, to musimy wrócić do ówczesnego instrumentu i jego zaawansowania technicznego i dźwiękowego. A różnił się on znacznie od znanych nam dzisiaj i używanych na estradach fortepianów. Kiedy obecnie przykładamy taką wagę do fortepianu, na którym dany wirtuoz się popisuje, niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie znaczenie miały wady i zalety instrumentu dla Chopina i jemu współczesnych. Dostępne im fortepiany, choć w ówczesnym muzycznym świecie doskonałe, były konstrukcją, brzmieniem i możliwościami technicznymi jeszcze bardzo odległe od dzisiejszych”.Beniamin Vogel

 

 

 

Album „Fortepian Chopina” ze zdjęciami Wojciecha Grzędzińskiego ukazuje proces powstawania kopii instrumentu pochodzącego z wytwórni Fryderyka Buchholtza – od chwili wyboru odpowiedniego drzewa aż do momentu zamontowania tabliczki „Fryderyk Buchholtz w Warszawie” na gotowym fortepianie. Całość uzupełniona jest rozbudowanym szkicem historycznym pióra prof. Beniamina Vogla, wybitnego znawcy fortepianów historycznych.

Film

Album Fortepian Chopina ze zdjęciami Wojciecha Grzędzińskiego ukazuje proces powstawania kopii instrumentu pochodzącego z wytwórni Fryderyka Buchholtza – od chwili wyboru odpowiedniego drzewa aż do momentu zamontowania tabliczki „Fryderyk Buchholtz w Warszawie” na już gotowym fortepianie. Całość uzupełniona jest rozbudowanym szkicem historycznym pióra prof. Beniamina Vogla, wybitnego znawcy fortepianów historycznych.

 

 

za; Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły