[VIDEO] Ależ ona bredzi! Szanowna Pani – my nie chcemy SCT, i nie chcemy żeby ktoś mówił nam czym i jak mamy jeździć

Paulina Matysiak to lewaczka, miła i dobrze wychowana. Jest czynnie zaangażowana jako posłanka i promuje transport publiczny, ze szczególnym uwzględnieniem pociągów. Walczy z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym – to taka lewacka nowomowa. Pani Matysiak jest święcie przekonana, że służy społeczeństwu.

Nie wie czy nic nie rozumie?

Pani Paulina Matysiak w wywiadzie jakiego udzieliła Jakubowi Wiechowi, wspomniała między innymi o tak zwanych Strefach Czystego Powietrza, za którymi stoi lobby produkujące samochody elektryczne (między innymi Volkswagen) czy Clean Air Fund z siedzibą w Londynie, powiązaną z Bloomberg Philanthropies. To inicjatywa globalna, ale co ciekawe wprowadzana tylko w Europie, która jak wiemy przeżywa być może pierwszy tak poważny problem tożsamościowy. Przy prowadzeniu konsultacji w sprawie SCT ratusz powoływał się na raport ICCT – TRUE który również budzi wątpliwości. Fundatorami The International Council on Clean Transportation są fundacje Hewlett i Packard, będące powiązane ze spółką Hewlett-Packard, inwestującą w technologie pokroju jazd autonomicznych i usługi mobilności. Sam raport z kolei nawołuje m.in. do złomowania starych samochodów i korzystania z usług mobilności, co może być korzystne dla tych spółek. Co więcej, raport TRUE nie bierze pod uwagę faktu, że produkcja i utylizacja samochodów elektrycznych również generuje emisje i zużywa zasoby naturalne.

Przy prowadzeniu konsultacji w sprawie SCT ratusz powoływał się na raport ICCT – TRUE który również budzi wątpliwości. Fundatorami The International Council on Clean Transportation są fundacje Hewlett i Packard, będące powiązane ze spółką Hewlett-Packard, inwestującą w technologie pokroju jazd autonomicznych i usługi mobilności. Sam raport z kolei nawołuje m.in. do złomowania starych samochodów i korzystania z usług mobilności, co może być korzystne dla tych spółek. Co więcej, raport TRUE nie bierze pod uwagę faktu, że produkcja i utylizacja samochodów elektrycznych również generuje emisje i zużywa zasoby naturalne. (ochota.info).

Pani Matysiak raczej to wszystko wie, no chyba że udaje, że nie wie albo po prostu nie rozumie, że działania centralistyczne charakteryzują system zwany komunizmem, w wersji soft socjalizmem. Pani Matysiak zdaje się, że nie rozumie iż na naszych oczach trwa próba odebrania nam naszych konstytucyjnych praw – tu prawo własności – którego ona jako rzekoma demokratka, chyba nie ogarnia.

Reasumując; my nie chcemy niczego w zamian, a na pewno decydowania o tym jak i czym mamy jeździć. Gdyby Pani nie wiedziała, przekracza Pani swoje kompetencje. SCT przyczynia się do wykluczenia komunikacyjnego właśnie, tak swoją drogą!

 

VIDEO

 

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły