[VIDEO] Kroczący robot na Politechnice Warszawskiej?

W ostatnim czasie zasoby wydziałowego Laboratorium robotyki mobilnej wzbogaciły się o czteronożnego robota kroczącego Spot znanej firmy Boston Dynamics. Maszyna ta ma duże możliwości ruchowe i może być wykorzystywana do prac badawczych – czytamy na stronie Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Ma służyć ludziom

Roboty tego typu znajdują zastosowanie w warunkach niebezpiecznych oraz trudno dostępnych dla ludzi i pojazdów kołowych: gaszą pożary, wyszukują miny, dokonują inspekcji w elektrowniach atomowych oraz wchodzą do kraterów aktywnych wulkanów. Roboty kroczące, w odróżnieniu od robotów przemysłowych, mogą pomagać ludziom np. w opiece nad dziećmi, ludźmi starszymi oraz z różnego rodzaju dysfunkcjami.

Maszyna krocząca to specyficzny robot, który dzięki tzw. lokomocji dyskretnej realizowanej przy pomocy nóg może poruszać się po bezdrożach i pokonywać różne przeszkody. Lokomocja dyskretna to taka, przy której powstają jedynie odseparowane ślady na podłożu, a nie ślad ciągły jak ma to miejsce w przypadku koła. Oznacza to, że taki robot może wybierać dogodne punkty stąpnięć i nie wymaga odpowiednio przygotowanej albo wybranej drogi, co jest niedogodnością lokomocji kołowej.

VIDEO (koniecznie z dźwiękiem)

 

 

 

Politechnika Warszawska od wielu lat zajmuje się tematyką maszyn kroczących

Studenci Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej budowali niewielkie dwu-, cztero- oraz sześcionożne maszyny kroczące. Aktualnie w Koło Naukowe Robotyków KNR trwają zaawansowane prace nad budową robota czteronożnego, w którym istotnym wyzwaniem jest stworzenie nowych technologii napędowych z wykorzystaniem silników stosowanych np. w przemysłowych dronach.

W ostatnim czasie ukończono prace nad nogą robota, natomiast obecnie trwają testy algorytmów skakania, co stanowi kolejny etap w doskonaleniu tego projektu. Równolegle, studenci opracowują moduły mowy oraz wizji robotów, które przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji będą w stanie komunikować się z ludźmi w czasie rzeczywistym.

Osobom zainteresowanym tematyką robotów kroczących polecamy lekturę książki prof. dr hab. inż. Teresy Zielińskiej – konstruktorki takich maszyn „Maszyny kroczące. Podstawy, projektowanie, sterowanie i wzorce biologiczne” (PWN 2014).
Zakup robota został w dominującej części sfinansowany ze środków programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” w ramach programu priorytetowego Robotyka i Sztuczna Inteligencja.

za: Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski