HIT! Mieszkania w Warszawie droższe od mieszkań w Paryżu, Lyonie , Marsylii , Nicei (nad Lazurowym Wybrzeżem) czy Grenoble

Na portalu x znaleźliśmy dość smutne wiadomości. Okazuje się, że polscy deweloperzy doprowadzili rynek nieruchomości do absurdu. Na dzisiaj mieszkania w największych i bardzo bogatych francuskich miastach są tańsze niż mieszkania w stolicy Polski.

Nie kupujcie mieszkań w Polsce, a zwłaszcza w Warszawie

W związku z ogłoszeniem programu Deweloper+ pobawiłem się z porównywaniem cen mieszkań między Polską, a Francją. 72m2 w Warszawie u wiodącego dewelopera, wymagające remontu już na wejściu – 240tys. €. Co za te same pieniądze możemy kupić we Francji jeśli celujemy w coś dla rodziny z jednym lub dwójką dzieci? Lyon. Trzecie największe miasto kraju – za te pieniądze możemy celować w 80-90m2. W Marsylii, drugim największym mieście Francji za te pieniądze kupimy mieszkanie do 90-100m2.

  

Metz – co prawda nie jest to wielka metropolia, ale dobrze skomunikowana z Luksemburgiem i Paryżem, można pracować (hybrydowo) za luksemburską pensję i mieszkać w tanim mieście. W tej cenie kupimy mieszkanie o 120-150m2. Lazurowe Wybrzeże (Nicea), każdy kiedyś o nim marzył, symbol luksusu. W cenie 72m2 w Warszawie możemy sobie kupić 90m2 w Nicei. I jeszcze trochę zostanie. Cannes – także Lazurowe, po Monaco i Saint Tropez chyba najbardziej ikoniczny kurort nad Morzem Śródziemnym. Dopiero tutaj mając 240tys.€ w kieszeni możemy pozwolić sobie tylko na tyle co w Warszawie. W Grenoble, w stolicy francuskich Alp, na luzie kupimy mieszkanie o 120m2.

Kolejne miasto to Aix-en-Provence. Nie jest to metropolia, ale uchodzi za bogate przedmieście Marsylii – taki duży Konstancin. Tutaj jak w Cannes, podobne możliwości co w Warszawie w rozpatrywanym budżecie. No i dochodzimy do Paryża i departamentu paryskiego. Dopiero tutaj mając w kieszeni 240tys.€ możemy pozwolić sobie na mniej niż w Warszawie. 

Wniosek? Nie kupujcie mieszkań w Polsce, a zwłaszcza w Warszawie. Grubo przepłacicie mogąc za te same pieniądze zrealizować być może wasze marzenie z młodości o mieszkaniu w idyllicznej Prowansji.

 

 

Komentarz (znaleziony w sieci)

Dlaczego w Polsce są takie ceny?

  • brak budownictwa komunalnego jako konkurencji z prywatnym rynkiem.
  • socjal polegający na polewaniu pożaru benzyną (BK 2%, Mieszkanie na start).
  • MPZP, oraz wszelkie regulacje wprowadzone po 2014 roku na rynku budowlanym.
  • tani pieniądz, czyli bardzo wysoką inflację, przez co ludzie traktują mieszkania jak inwestycje.
  • najważniejsze: politycy począwszy od Morawieckiego, skończywszy na Śmiszku i Biedroniu, czyli od prawicy do lewicy – w nieruchomościach polokowali swoje majątki.

Dlatego zależy im, aby stale rosła ich wartość.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły