Zakończyła się renowacja grobu rodzinnego Romana Dmowskiego

Roman Dmowski się 9 sierpnia 1864 roku we wsi Kamionek pod Pragą (obecnie część prawobrzeżnej Warszawy). Ojciec Walenty Dmowski był człowiekiem surowym i wymagającym. Prowadził małe przedsiębiorstwo brukarskie i dodatkowo czerpał dochód ze sprzedaży ryb. Dzierżawił bowiem dwa jeziora – skaryszewskie i gocławskie. Od wczesnej młodości przywykł do ciężkiej pracy, gdyż już w wieku 14 lat musiał zarabiać na życie jako brukarz. Matka Józefa, z domu Lenarska, mając 12 lat, szyła rękawiczki na sprzedaż – po śmierci ojca to na jej barki spadło utrzymanie rodziny. Dmowscy mieli siedmioro dzieci, dwoje jednak zmarło we wczesnym dzieciństwie. Roman był trzecim z kolei synem w rodzinie. Andrzej Micewski w biografii Roman Dmowski pisał: „Jeśli wierzyć współczesnym statystykom demografom, trzecie dziecko w większości rodzin bywa najzdolniejsze i najbardziej udane„.

Grób rodzinny Dmowskich przeszedł rewitalizację

Wczoraj, w rocznicę śmierci Ojca naszej Niepodległości, Fundacja Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich ogłosiła, że zakończyła jeden z najtrudniejszych projektów ostatnich lat.  To było możliwe dzięki konserwatorom, wykonawcom, Spadkobiercom Romana Dmowskiego, Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków i wszystkim zaangażowanym.

Podczas jego pogrzebu, według źródeł sanacyjnych (nieprzychylnych Dmowskiemu), wzięło udział 100 tysięcy osób. Zdaniem organizatorów, w pogrzebie mogło wziąć udział nawet 200 tysięcy osób, co czyniłoby go jedną z największych manifestacji narodowych okresu międzywojennego (samych sztandarów było ponad 1000). Na uroczystościach pogrzebowych pojawił się m.in. były prezydent Stanisław Wojciechowski, zabrakło natomiast przedstawicieli władz sanacyjnych.

 

 

 

Grób znajduje się na cmentarzu bródnowskim (kw. 15 A V 2-5).

 

zdj. Fundacja Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły