[OPINIA] A. Banucha – „Bajania o niższych stopach procentowych i większej liczbie banków gdy dołączymy do EURO są bardzo szkodliwe. Dlaczego?”

Na łamach Portalu Warszawskiego publikujemy demokratycznie (od lewa do prawa) opinie mieszkańców, specjalistów, radnych, blogerów, i innych. Dziś publikujemy opinię Andrzeja Banucha, stratega i analityka.

To oznacza, że Złoty tworzy poduszkę amortyzującą naszą nie najlepszą konkurencyjność gospodarczą

Bajania o niższych stopach procentowych i większej liczbie banków gdy dołączymy do EURO są bardzo szkodliwe. Dlaczego?
Właśnie ten efekt dopadł południe Europy gdy weszli do EURO. Kraje te dosłownie utonęły w tanich kredytach, które spłacają do dzisiaj, a ich gospodarki stoją.

Nas czekałby bardzo podobny scenariusz – zachłyśnięcie się pieniądzem tańszym niż nasza gospodarka mieć powinna (inbalance), przegrzanie gospodarki, po czym kryzys i z powodu braku własnej waluty, która zdewaluowana może uchronić przed zapaścią i bezrobociem, pojawia się wieloletnia zapaść i bezrobocie.

  

Dopóki nasza waluta nie będzie relatywnie silniejsza niż EURO, jak to miało miejsce z Marką czy Guldenem, to wejście do EURO jest dla nas wyrokiem skazującym na zatrzymanie tego wzrostu jaki mamy.

A jak ocenić, czy nasza waluta jest mocniejsza niż EURO? Wieloletni trend w kursie walutowym. Nasza waluta od lat regularnie jest coraz tańsza wobec EURO. To oznacza, że Złoty tworzy poduszkę amortyzującą naszą nienajlepszą konkurencyjność gospodarczą. Wejście do EURO tę poduszkę zabierze, zdusi konkurencyjność, przez co zdusi wzrost, a przegrzanie gospodarki nierynkowo tanim długiem dobije na pierwszym zakręcie.

 

 

 

zdj. uniaeuropejska.info.pl

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły