[WAŻNE!] Od dziś zapłacisz więcej za nieprzepisowo zaparkowany samochód! Wzrosły stawki za odholowanie!

1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie Uchwała Nr XC/2932/2023 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 16 listopada 2023 r., określająca m.in. wysokość opłaty za usunięcie z drogi pojazdu w trybie art. 130a ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym. Koszt usunięcia pojazdu osobowego wzrasta z 606 do 697 złotych.

Od Nowego Roku rosną w Warszawie opłaty za usunięcie pojazdu w sytuacjach opisanych przez art. 130a ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym

Od Nowego Roku rosną w Warszawie opłaty za usunięcie pojazdu w sytuacjach opisanych przez art. 130a ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym, a także związane z tym koszty przechowywania pojazdu na parkingu strzeżonym (jak również odstąpienia lub odwołania zleconego już wcześniej „holowania”).

Właściciel samochodu osobowego, którego pojazd zostanie usunięty zapłaci za tę „usługę” już nie 606, a 697 złotych. Odpowiednio wzrastają też koszty usuwania motocykli (z 281 do 324 złotych), jak również elektrycznych hulajnóg, motorowerów i rowerów (ze 144 do 166 złotych). Drożeje również doba przechowywania pojazdu na strzeżonym parkingu. Właściciel osobówki zapłaci za nią 60 złotych (zamiast 52), motocykla – 43 złote (wcześniej 37), natomiast motoroweru, hulajnogi elektrycznej czy roweru – 32 złote (w miejsce 27).

Powody usunięcia pojazdu z drogi opisuje art. 130a Prawa o ruchu drogowym. Straż miejska zleca usunięcie pojazdu z drogi w przypadku:

– pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;
– pozostawienia go bez oznakowania kartą parkingową, uprawniającą do postoju na „niebieskiej kopercie”;
– pozostawienia go w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

W 2023 roku (do 28 grudnia włącznie) strażnicy miejscy wydali 16 651 zleceń usunięcia pojazdów w trybie art. 130a Prawa o ruchu drogowym – usunięto 12 606 pojazdów, w 4 045 przypadkach doszło do odwołania lub odstąpienia od usunięcia. Od usunięcia odstępuje się, jeśli osoba kierująca pojazdem zjawi się, zanim zostanie on usunięty. Niezależnie od opłat związanych z „holowaniem”, kierujący pojazdem ponosi również skutki prawne naruszenia przepisów. Na kierowcę może zostać nałożony mandat i przyznane punkty karne – stosownie do popełnionego wykroczenia.

za; Straż Miejska

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły