Po raz pierwszy w historii Polacy przejdą w Londyńskiej Paradzie Noworocznej (LNYDP)

To jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie – co roku paradę obserwuje na żywo ponad 500 tys. osób, a w telewizji nawet 500 milionów. Główną postacią polskiej platformy będzie Mikołaj Kopernik.

Inauguracyjna edycja parady odbyła się w 1987 r.

Pomysł, by Polacy wzięli udział w paradzie, jest inicjatywą Sebastiana Wopińskiego, dyrektora Polskiej Sobotniej Szkoły im. Dywizjonu 303 w Londynie, który namówił do tego Tomasza Wiśniewskiego, prezydenta Worcestershire Polish Association i razem w 2018 roku założyli w tym celu organizację „Poles in LNYDP”. „Gdy zacząłem się w Londynie zajmować działalnością polonijną, przyszło mi do głowy, że warto byłoby zorganizować jakieś wydarzenie w centrum Londynu, może właśnie paradę, które skupiłoby polską społeczność i pokazałoby polską kulturę. Ale później pomyślałem, że skoro już jest tak duża parada jak LNYDP, to można wziąć w niej udział, zwłaszcza, że jest ona oglądana na żywo przez setki tysięcy ludzi” – opowiada PAP Sebastian Wopiński.

Inauguracyjna edycja parady odbyła się w 1987 r. – wówczas przeszło w niej 2000 osób. Teraz liczba uczestników jest ponad pięć razy większa. Wzdłuż jej liczącej 3,2 km trasy gromadzi się ponad 500 tys. osób, a dzięki temu, że jest transmitowana na żywo m.in. do Stanów Zjednoczonych telewizyjna widownia sięga 500 mln osób.

Początek parady dziś o godzinie 12.00. Tak wygląda trasa.

 

 

za; PAP

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły