Dziś siódma rocznica śmierci Staśka Wielanka, warszawskiego barda

Patronami działu Kultura są:

reklama

Stanisław Wielanek był bardem Warszawy, felietonistą, samorządowcem i aktorem. Zagrał w filmach: Godzina W, Piosenki z mojej dzielnicy, Wycieczka na Pragę, Miasto 44 i w serialu Czas Honoru. Umarł w 2016. „Pałeczkę po Stanisławie Grzesiuku przejął z sukcesem Stasiek Wielanek; też jak tamten swojak, rdzenny chłopak z Warszawy, z Dołu, jak nazywamy nasze miasto położone bliżej Wisły” – pisał o Wielanku Marek Nowakowski.

Nie odciął się od dziedzictwa

Też posiada ten niepowtarzalny akcent, tę miękką, cwaniacką śpiewność mowy. Ale jednocześnie człowiek to na wskroś współczesny, chłonny na to co dzieje się wokół niego, tu i teraz. Stworzył swój własny styl śpiewu, z autentycznym warszawskim akcentem, pozbawiony jednak barowej „chrypy” Grzesiuka, bardziej poetycki, liryczny.

Nie odciął się od dziedzictwa, śpiewał wiele piosenek z repertuaru apaszowskiej Warszawy od ”Joska na Gnojnej” do współczesnych piosenek o Warszawie. Lecz włączył równocześnie do swego kanonu ballady i pieśni z walczącej, okupacyjnej Warszawy, zarówno te heroiczne jak cwaniackie, pokazujące drugą stronę medalu: kłębiący się tłum szmuglerów, kombinatorów z placu Kercelego, czy Żelaznej Bramy. Nie zapomniał także o naszym powojennym mieście, ściśniętym w gorsecie PRL-u i komunistycznej unifikacji.

 

 

 

na podstawie wspomnień Oli Sempruch

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły