Warszawa zyska nowe miejsce, które wspominać będzie bohaterów powstania warszawskiego

Spośród wszystkich dzielnic Warszawy to właśnie Wola jest najmocniej przesiąknięta historią. Co rusz można spotkać tu ulice, budynki czy miejsca, których nazwy nawiązują do wydarzeń i bohaterów, którzy bronili naszej wolności. Najprawdopodobniej już niedługo zyskamy nowe miejsce, którego nazwa będzie przypominać o bohaterach powstania warszawskiego i ich wielkich czynach – informuje burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski.

Chodzi o mały placyk ograniczony al. Jana Pawła II i ul. Złotą

Wolscy radni chcą, aby niewielki teren zielony położony niedaleko Dworca Centralnego nosił nazwę Skweru IV Zgrupowania AK „Gurt”. To inicjatywa rodzin powstańców, która uzyskała pełne poparcie dzielnicy.

Nazwa oddziału pochodzi od pseudonimu dowódcy kpt. Kazimierza Czapli ps. „Gurt”. Zgrupowanie powstało w 1943 roku i wchodziło w skład 3. Rejonu Obwodu I Śródmieście Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Początkowo oddział stanowiły wyłącznie cztery kompanie, ale bezpośrednio przed wybuchem powstania w 1944 roku stan osobowy jednostki sięgał ok. 2 300 ludzi służących w siedmiu kompaniach liczących 24 plutony. Zgrupowanie w okresie konspiracji przeprowadziło wiele akcji dywersyjnych, a obszarem jej aktywności były m.in. okolice Dworca Centralnego, obok którego znajduje się wspomniany skwer.

Historia jest na stałe wpisana w wolską tkankę miejską i czuć ją tu na każdym kroku. Niezależnie od tego, w którą stronę dzielnicy się udamymówi Ewa Statkiewicz, przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola.Możliwe, że już niedługo zyskamy nowe miejsce, którego nazwa będzie przypominać o bohaterach powstania warszawskiego i ich wielkich czynachdodaje.

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły