Kultowy podwójny portal właśnie przeszedł konserwację, podobnie jak cała elewacja

Elementem kamienicy o największej wartości historycznej jest gotycki portal. Jest oryginalną pamiątką po średniowiecznej zabudowuje rynku. Teraz przeszedł konserwację podobnie jak inne powojenne części kamienicy.

Dotacja miasta na ten remont wyniosła 93 tys. zł

Ostrołukowy, perspektywiczny portal pochodzi prawdopodobnie z XV w. i jest perełką architektoniczną na Starym Mieście. Nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Wkomponowano go w bryłę kamienicy w czasie powojennej odbudowy. Niższą część portalu datuje się na koniec XV w., wyższa jest starsza, ale nie mamy pewności jak duża różnica czasu je dzieli.

W trakcie prac konserwatorskich zostały usunięte zabrudzenia, wymieniono wtórne spoiny cementowe. Całość średniowiecznego wątku oczyszczono metodą mikro piaskowania. Niewielkie ubytki uzupełniono zaprawami mineralnymi barwionymi w masie, natomiast większe uzupełniono flekami z cegły.

Sgraffito przedstawiające putta niosące rogi obfitości dekorujące ostatnią kondygnację było pokryte wtórną warstwą malarską, którą usunięto w trakcie tegorocznych prac. Po pozbyciu się nawarstwień wzmocniono jego powierzchnię oraz warstwy podkładowe. Z uwagi na konieczność wykonania uzupełnień, sgraffito zostało ujednolicone kolorystycznie przy zastosowaniu farb laserunkowych.

Do sieni kamienicy prowadzą ozdobne, drewniane, dwuskrzydłowe drzwi, dekorowane ćwiekami. Przed konserwacją były już w bardzo złym stanie. Kompleksowa renowacja drzwi – zarówno elementów drewnianych, jak i metalowych – została wykonana w pracowni.

 



 

za; Stołeczny Konserwator Zabytków

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski