[OPINIA] Szczepan Twardoch o Braunie i expose Tuska – „w tym samym porządku wydarzają się przekraczający wszelkie granice śmieszności”

Antysemicki gest Grzegorza Brauna nie jest wcale zaskakujący, skoro wydarza się w polskim sejmie, tym centrum politycznego performensu o znakomitej oglądalności. Należy do tego samego porządku, co exposé premiera Tuska, w którym cytuje on manifest samobójcy — tragiczne samobójstwo tegoż było również gestem performatywny. W tym samym porządku wydarzają się przekraczający wszelkie granice śmieszności- zaczyna swój wpis popularny pisarz, Szczepan Twardoch.

Politycy świadomi bycia oglądanymi walczyć będą o własną widzialność

Kaczyński wyzywający Tuska od niemieckich agentów, cięte riposty marszałka Hołowni prowadzącego obrady jakby talk show prowadził czy jakieś pomniejsze muppety biegające z tabletami.

Gesty te mają różne znaczenie, różną wartość moralną, wszystkie jednak są doskonale puste, pozbawione politycznej substancji, nie należą ani do porządku sprawowania władzy w jej weberowskim znaczeniu, ani do porządku dyskursywnego. Nie są przecież argumentami w dyskusji na agorze, bo też nie dzieją się na agorze, lecz raczej na proskenionie. Ich adresatem nie są przeciwnicy polityczni, lecz publiczność, której żywe zainteresowanie obradami Sejmu będzie jeszcze tę performatywność polskiej polityki wzmacniać. Politycy świadomi bycia oglądanymi walczyć będą o własną widzialność, jednoznacznie utożsamioną z politycznym byciem. There is no such thing as a bad publicity — mówił P.T. Barnum, przedsiębiorca cyrkowy, a więc ktoś, kto mógłby być specjalistą również od polskiej polityki, gdyby nie umarł dawno temu.

Performatywność polityki sama w sobie nie jest fundamentalnym problemem. Ktoś mógłby powiedzieć, że w ogóle całe nasze życie społeczne ma do pewnego stopnia performatywny charakter. Problemem jest jednak kiedy performens w polityce staje się najważniejszy, ważniejszy od realnego, od zasady rzeczywistości. Gestem performatywnym było zapewnienie o guzikach od płaszcza, które w połączeniu z ignorowaniem realnego zaprowadziło performera ku szosie na Zaleszczyki.

 

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły