Pomnik Drzewa Pawiackiego to symbol przetrwania, życia i jego przewagi nad śmiercią

Pomnik Drzewa Pawiackiego – symbol przetrwania, życia i jego przewagi nad śmiercią. Odsłonięty w 2004 roku pomnik z brązu jest wierną kopią prawdziwego wiązu, który przez dziesiątki lat rósł na terenie dawnego więzienia Pawiak i stał się niemym świadkiem historii niemieckiego terroru wobec ludności warszawskiej i więźniów największego na terenie okupowanej Polski więzienia politycznego.

Rys historyczny

Juliusz Bogdan Deczkowski, żołnierz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego wspomina: „Na drzewo Pawiaka spoglądałem wielokrotnie w długim okresie czasu. Pierwszy raz jako młodociany więzień, […]. Nie robiło ono wówczas na mnie prawie żadnego wrażenia. Rósł sobie wiąz obok, łagodząc zielenią swoich liści przygnębiający nastrój. W 1945 roku z wieży kościoła św. Augustyna […] wykonałem fotografie. Na jednej z nich są widoczne ruiny Pawiaka otoczone z trzech stron gruzami getta… drzewo Pawiaka jest na tej fotografii tuż za wysokim murem obok wyrwy po zniszczonej od wybuchu bramie…”.

Po wojnie rodziny rozstrzelanych w egzekucjach oraz mieszkańcy Warszawy samorzutnie przypisali drzewu funkcję pomnika, przytwierdzając do pnia tabliczki, zostawiając kwiaty, znicze. Niestety wiąz nie oparł się niszczącemu działaniu czasu, aby zachować pamięć został wykonany odlew z brązu natomiast fragmenty oryginalnego drzewa zostały pocięte i stanowią element stałej ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak.

 

  

za: Muzeum Więzienia Pawiak – Museum of Pawiak Prison

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły