Trzaskowski o swojej wizycie na szczycie klimatycznym – „Wszyscy liczą na zmianę stanowiska Polski co do walki z ociepleniem klimatycznym”

Rafał Trzaskowski odbył podróż na szczyt klimatyczny do Dubaju. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ograniczenia mobilności w Warszawie są faktem. Wystarczy przeczytać jego wiernopoddańczy wpis. Przy okazji bezwstydnie obraża demokratycznie wybrany rząd i deprecjonuje prezydenta swojego kraju…

Wymiana informacji, danych i eksperckiej wiedzy

W Dubaju trwa szczyt klimatyczny #COP28. Dlaczego tegoroczny szczyt jest wyjątkowy? Bo po raz pierwszy na COP uznano wreszcie na poważnie istotną rolę miast w walce z ociepleniem klimatycznym. Na najważniejsze, inaugurujące szczyt spotkanie po raz pierwszy została zaproszona delegacja merów światowych stolic. Europę reprezentują dwa miasta – Paryż i Warszawa. Jestem dumny, że jako stolica po raz kolejny znajdujemy się wśród pionierów najważniejszych zmian. Tym bardziej, że o uwzględnienie roli miast w wypełnianiu ambicji klimatycznych apelowałem osobiście od lat – we wszystkich organizacjach, których Warszawa jest członkiem: przede wszystkim w Komitecie Regionów European Committee of the Regions, ale także C40Cities czy Światowym Konwencie Merów.

Tegoroczny szczyt od samego początku zapowiadał się nieco bardziej optymistycznie niż poprzednie spotkanie w Egipcie. Jest szansa, że coraz więcej państw weźmie na siebie zobowiązania jeszcze bardziej ambitnych celów dla odnawialnej energii oraz oszczędzania energii. Wreszcie zaczęły się poważne rozmowy na temat etanu. Coraz więcej państw deklaruje również większe sumy do funduszu finansowania wysiłków biedniejszych państw zmierzających do walki w ociepleniem klimatycznym (loss and damage fund), który od lat jest warunkiem porozumienia.

Przewodniczące obradom Zjednoczone Emiraty Arabskie zorganizowały także spotkania przywódców lokalnych z całego świata. Udało się też uruchomić inicjatywę CHAMP – Koalicję na rzecz Wielopoziomowych Partnerstw o Wysokich Ambicjach. Ta ambitna i pionierska inicjatywa została poparta przez 64 rządy krajowe i będzie wspierać współpracę między liderami lokalnymi, regionalnymi i krajowymi w zakresie aktualizacji wkładów ustalonych na poziomie krajowym i redukcji emisji.

Przed Polską trudne zadanie – bo rząd PiS zmarnował mnóstwo czasu, który mogliśmy wykorzystać na dostosowywanie się do zmian klimatycznych. Jestem jednak przekonany, że samorządy mogą pomóc nowemu rządowi Donalda Tuska w osiągnięciu celów klimatycznych – choćby poprzez uwzględnienie naszych wysiłków w wypełnieniu tzw. krajowo ustalanych wkładów w redukcję emisji przyjmowanych w ramach ONZ.

Od lat walczymy także o bezpośrednie międzynarodowe i europejskie wsparcie finansowe dla miasta – w Komitecie Regionów szefuję Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE). Warszawa jest też członkiem grupy miast C40, które walczą z ociepleniem klimatycznym. Zakwalifikowaliśmy się także do unijnego programu stu zielonych miast UE. Za tym powinny iść konkretne pieniądze. Powoli udaje się do tego przekonywać unijne instytucje. Niestety Warszawa, przez świadome działanie odchodzącego rządu, straciła w ostatnich latach 10 miliardów złotych. Bez pieniędzy z Funduszu Odbudowy (#KPO) i bez innych form wsparcia z unijnego budżetu trudno nam będzie przyspieszyć zieloną transformację miasta.

Ale pieniądze to nie wszystko. Bezcenna jest także wymiana doświadczeń z innymi miastami i współpraca z biznesem w uświadamianiu obywateli co do wagi podejmowanych przez nas działań. Wymiana informacji, danych i eksperckiej wiedzy.

Na świecie wszyscy z ulgą przyjmują zmianę rządu w Polsce. Wszyscy liczą na zmianę stanowiska Polski co do walki z ociepleniem klimatycznym. A my jesteśmy gotowi na przyjmowanie pieniędzy z KPO, modernizację naszej gospodarki i poważną walkę z katastrofą klimatyczną. Dobrze, że na szczycie w Dubaju – poza głosem Prezydenta Andrzej Dudy, który w tym temacie w ogóle nie jest wiarygodny – wybrzmiał głos polskich samorządów i organizacji pozarządowych. Głos Polski ambitnej, świadomej wyzwań, gotowej do działania.

 

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły