Na Ursynowie powstanie FabLab

W 2024 roku mieszkańcy Ursynowa zyskają nową przestrzeń dla kreatywnych, w której dostępne będą m.in. zaawansowane technologie i wsparcie trenerów. FabLab powstanie w pomieszczeniach LXX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Dembowskiego.

Idea FabLabów

FabLab to pracownie i przestrzeń, które mają sprzyjać popularyzacji nowych technologii, ale także realizacji projektów i pomysłów. FabLaby realizują międzynarodową misję, wpisując się w globalną sieć lokalnych laboratoriów. Według pomysłodawcy FabLabów, Neila Gershenfelda, każdy może stworzyć niemal wszystko. Z ang. fabrication laboratory to po prostu miejsce, w którym można wymyślać, projektować i wdrażać swoje pomysły

FabLab będzie służył uczniom liceum oraz wszystkim mieszkańcom. Wstęp będzie bezpłatny. W Warszawie działa już kilka FabLabów. W tym m.in. FabLab Powered by Orange w Centrum Kreatywności Targowa(otwiera się w nowej karcie). To on był bardzo ważnym punktem odniesienia w projektowaniu ursynowskiej przestrzeni.

Ursynowski FabLab składać się będzie ze stolarni, pracowni laserowych ploterów tnących, pracowni elektronicznej z lutownicami, oscyloskopami czy mikroskopami, pracowni krawieckiej z wydzieloną przymierzalnią. Poza tym jedna z pracowni będzie umożliwiała druk w technologii 3D, a w modelarni będzie można znaleźć wielofunkcyjne narzędzia rotacyjne, piaskarkę czy myjkę ultradźwiękową. Nie zabraknie także pracowni audiowizualnej połączonej ze studiem, sal warsztatowych, pracowni sitodruku czy miejsca spotkań dla mieszkańców. W sumie przewidziano 9 pracowni na powierzchni ok. 560 m2.

 

To naprawdę duża inwestycja, która doprowadzi do powstania bardzo kreatywnej przestrzeni na Ursynowie. Pracownie w FabLabie będą wyposażone w nowoczesny sprzęt, taki jak na przykład drukarka 3D czy profesjonalne studio nagraniowe. Będzie można także w stolarni zbudować stolik, a w przestrzeni krawieckiej uszyć np. torbę. To wszystko oczywiście pod czujnym okiem ekspertów. Nie zabraknie też przestrzeni do spotkań. Wierzę, że to będzie tętniące życiem miejsce mówi burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

 

 

 

za: ursynow.um.warszawa.pl

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły