Dojdzie w końcu do realizacji? Podpisano umowę na budowę parku linearnego nad Południową Obwodnicą Warszawy

Dziś to teren nad tunelem obwodnicy. A już niedługo będzie to ponad 2-kilometrowa, zielona przestrzeń. Podpisaliśmy właśnie umowę na budowę parku linearnego nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie! Prace planujemy rozpocząć już na początku przyszłego roku. Co ważne – inwestycję podzieliliśmy na etapy. Tak, żeby mieszkańcy mogli od razu korzystać z już gotowych fragmentów parku – informuje Rafał Trzaskowski, który nie wspomina nic o tym, że sam projekt jest już realizowany 20 rok.

Nowy park na Ursynowie realizowany ma być etapami

Cała inwestycja obejmuje teren wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej. Podzielono go na sześć odcinków, które będą realizowane etapami. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli skorzystać z poszczególnych części parku jeszcze przed zakończeniem całego zadania. Na każdym z odcinków zaprojektowano inne elementy charakterystyczne:

  • na odcinku nr 1 (od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich) pojawią się trzy niewielkie placyki. Na jednym z nich zamontowana zostanie wielofunkcyjna wiata z huśtawkami, stolikami czy ławkami;
  • na odcinku nr 2 (od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów) zaprojektowano rozległą polanę otoczoną roślinnością;
    na odcinku nr 3 (od ul. Braci Wagów do al. KEN) na placu wybudowana ma zostać fontanna posadzkowa, a w jej sąsiedztwie pojawi się duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem. Na tym odcinku zaplanowano też strefę rekreacyjną z urządzeniami do zabawy;
  • na odcinku nr 4 (od al. KEN do ul. Lanciego) wybudowany ma zostać ogród zmysłów;
  • na odcinku nr 5 (od ul. Lanciego do ul. J. Rosoła) w pobliżu niewielkiego placyku z dwoma dużymi stołami piknikowymi posadzona zostanie roślinność inspirowana sadami;
  • na odcinku nr 6 (od ul. J. Rosoła do ul. Nowoursynowskiej) zmieni się kształt istniejącego nasypu. Mieszkańcy będą mogli wejść na jego szczyt. Po wschodniej stronie pojawi się wiata podobna do tej na odcinku nr 1.

Pierwsze prace, obejmujące odcinki nr 2 i 3, mają ruszyć w I kwartale 2024 r. Z nowej zieleni na tym terenie mieszkańcy będą mogli skorzystać rok później. Dalsze etapy – odcinek nr 4, 5 i 6 – będą oddawane kolejno latem 2025 r., jesienią 2025 r. i w I kwartale 2026 r. Budowa odcinka nr 1 stanowi opcję dodatkową w ramach umowy.

Za realizację inwestycji odpowiada firma Palmett, która wykonała również projekt parku. Wartość prac budowlanych wynosi ponad 42 mln zł, z czego ponad 33 mln zł dotyczą zakresu podstawowego prac: realizacji odcinków 2-6 oraz prac pielęgnacyjnych na odcinkach nr 2 i 3. Cała inwestycja powinna zakończyć się w 2025 r. Udostępnienie całego parku mieszkańcom planowane jest na I kwartał 2026 r.

Aż 12 hektarów

Docelowo – na powierzchni 12 hektarów posadzimy blisko 1000 drzew i ponad 100 tysięcy krzewów, trawniki i łąki kwietne. Pojawią się nowe place zabaw dla dzieci, miejsca do wypoczynku, nowe chodniki i ścieżki, a także ogród deszczowy.

 

 

 

 

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły