Ostatnia prosta na drodze do wpisu Muranowa do rejestru zabytków!

To już ostatnia prosta na drodze do przekształcenia Osiedla Muranów Południowy z zabytku gminnego, na wojewódzki. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków oficjalnie zakończył postępowania dowodowe w sprawie ujęcia układu urbanistycznego i zespołu budowlanego osiedla w wojewódzkim rejestrze zabytków, o co od dawna apelowały różne środowiska, z zarządem Dzielnicy Wola na czele.

Muranów Południowy będzie wpisany do rejestru

Bardzo mocno na to liczyliśmy i niezmiernie się cieszę, że tę sprawę praktycznie udało się już domknąć – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.To pokazuje, że presja ma sens i że działając ze stroną społeczną możemy osiągać wielkie rzeczy. To niezwykle budujące i satysfakcjonujące uczucie. Prosimy teraz pana wojewodę o niezwłoczne dopełnienie formalności, dzięki którym cała procedura się domknie – dodaje Strzałkowski.

Teren, który lada moment stanie się zabytkowy ogranicza aleja „Solidarności”, a także ulice: Andersa, Nowolipie, Zamenhofa, Dzielna, Bellottiego, Wolności, Żytnia oraz Żelazna do skrzyżowania z al. „Solidarności”. Wpis do rejestru oznacza dla osiedla dodatkową ochronę i gwarantuje, że za jakiś czas nikt nie wpadnie na pomysł wybudowania np. wieżowca tuż obok zabytkowych kamienic.

Koniec procedury to także zielone światło dla dzielnicy na kontynuowanie prac prowadzonych na terenie objętych postępowaniem – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Liczymy, że Muranów Południowy będzie wpisany do rejestru tak szybko, jak to możliwe, bo chcemy je kontynuować.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły