Wolontariusze weszli na Cmentarz Służewiecki – efekty są wspaniałe!

Położony blisko kościoła, co najmniej równie stary co parafia, która została erygowana w 1238. Został częściowo zniszczony w czasie powstania listopadowego, odnowiony i rekonsekrowany w 1839[2]. Zachowane sprzed tego okresu trzy groby kominowe. W 1850 powiększono obszar cmentarza i obwiedziono go murem. Teren cmentarza został powiększony ponownie w 1876. W dniu 28 października 1989 podczas uroczystości z udziałem Józefa Glempa na terenie cmentarza w miedzianej urnie wykonanej przez Andrzeja Renesa złożono ziemię pobraną z miejsc egzekucji i pochówków ofiar komunistycznego terroru, to jest z terenów obu służewskich cmentarzy, skarpy warszawskiej, służewskiego klasztoru dominikanów, toru wyścigowego na Służewcu, Powązek i okolic ulicy 11 listopada. To tu pochowana jest między innymi Krystyna Krahelska.

Nagrobek dla pięciu osób

 

Społeczny Komitet Wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego  „Ratujmy groby powstańcze” nie zatrzymuje się! Tym razem efekty działalności Wolontariuszy można zobaczyć na Cmentarzu Służewieckim przy ul. Wałbrzyskiej. Został przygotowany nagrobek dla pięciu osób – Powstaniec i cztery ofiary cywilne Powstania Warszawskiego.  Osoby te były pochowane w pojedynczych grobach na terenie cmentarza Służewieckiego. Niestety groby te uległy likwidacji, a osoby w nich pochowane zostały ekshumowane i przeniesione do wspólnego grobu przy Kwaterze Wojennej. Za zgodą księdza Proboszcza i Zarządu Cmentarza ustawiono wspólny nagrobek z tablicą epitafijną przybliżającą historię pochowanych.

Niezwykle wzruszająca jest historia ojca i syna rozstrzelanych w egzekucji 4 sierpnia 1944 r. przy ul. Narbutta. Udało się także przybliżyć postać nauczyciela i żołnierza Armii Krajowej Mikołaja Otto znanego wcześniej tylko z imienia i nazwiska zamordowanego przez Niemców już po Powstaniu Warszawskim czytamy na stronie Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego.

 


 

 


 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły