Niebywałe! Ratusz chce pobierać 4 tys. zł. za pomnik upamiętniający robotnicze wystąpienia podczas Czerwca 76 roku

Pomnik w Ursusie upamiętnia wydarzenia z 25 czerwca 1976 roku. Iskrą zapalną obu masowych protestów była drastyczna podwyżka cen żywności. 25 czerwca 1976 r. robotnicy zastrajkowali w 24 województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do manifestacji brutalnie stłumionych przez siły represji komunistycznego reżimu. W Ursusie robotnicy rozkręcili tory i uniemożliwili ich szybką naprawę wepchniętą w wyrwę lokomotywą. Setki uczestników protestów było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1500 zwolniono z pracy. W wyniku pobicia przez Milicję Obywatelską zmarł kilka dni później przypadkowy przechodzień Jan Brożyna, a w połowie sierpnia zmarł w wyniku pobicia przez Służbę Bezpieczeństwa ks. Roman Kotlarz.

Warszawa pod rządami prezydenta Trzaskowskiego chce pobierać 4 tys. zł. za pomnik upamiętniający robotnicze wystąpienia podczas Czerwca 76

O sprawie poinformował Wojewoda Mazowiecki, Tobiasz Bocheński. Zwrócił się do niego Związek Zawodowy Solidarność z prośbą o pomoc, ponieważ na terenie Ursusa znajduje się pomnik Czerwca 1976 roku. Trzaskowski podniósł opłatę dla NSZZ Solidarność, który musi płacić każdego roku ponad 4 tysiące złotych aby pomnik Czerwca 76.  stał w Warszawie.

Wydarzenia w Ursusie, Radomiu i Płocku to historyczny zryw robotników przeciwko uciskowi władzy komunistycznej. To historia prześladowań, aresztowań, pobić i więzień wymierzonych przez PZPR robotnikom. Naprawdę trudno zrozumieć chęć pobierania kilkutysięcznych opłat za ważny dla wszystkich Polaków – a szczególnie warszawiaków – pomnik w mieście, które dysponuje budżetem znacznie przewyższającym 20 mld zł.

To z czym mamy do czynienia w tym przypadku, to brak nadzoru, wyobraźni oraz lekceważenie historii. Wystąpiłem do prezydenta Trzaskowskiego o obniżenie do symbolicznego minimum opat dla NSZZ Solidarność za pomnik Czerwca 76 w Ursusie. Wyobrażacie sobie naliczanie opłat za pomnik Mickiewicza, Słowackiego, Piłsudskiego, Jana Pawła II czy może za kolumnę Zygmuntaczytamy na stronie Bocheńskiego.

 

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły