„Dziennikarz” Wyborczej chce defaszyzacji (?) Dworca Wschodniego. Chodzi o Dmowskiego

10 listopada 2020 r. na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia odbyła się uroczystość nadania mu imienia Romana Dmowskiego. Odsłonięta została również marmurowa tablica pamiątkowa.

Rys historyczny

Wybudowany w stylu późnego modernizmu lat 60. dworzec Warszawa Wschodnia został w całości otwarty na początku 1969 r. Autorami nowego projektu budynku byli Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. Zastąpił on XIX-wieczny Dworzec Terespolski, który uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Kompleks Dworca Wschodniego do dziś stanowi ciekawą realizację architektoniczną, w skład której wchodzą zlokalizowana od strony ulicy Kijowskiej hala obsługi ruchu dalekobieżnego oraz znajdujące się od strony ulicy Lubelskiej pawilon obsługujący pasażerów kolei podmiejskiej oraz budynek biurowy. Komunikację pomiędzy obydwiema częściami dworca i peronami zapewniają trzy tunele. Dworzec Wschodni został kompleksowo zmodernizowany w latach 2011-2012, nie zatracając swojego pierwotnego charakteru. Dziś Warszawa Wschodnia jest jedną z największych stacji pasażerskich w kraju i obsługuje ponad 17 mln pasażerów rocznie.

Defaszyzacja nazwy dworca Warszawa Wschodnia

Jedną z pierwszych, symbolicznych decyzji nowego zarządu PKP powinna być defaszyzacja nazwy dworca Warszawa Wschodnia i usunięcie z niej nazwiska Romana Dmowskiego.

 

Komentarz

„Dziennikarze” Wyborczej to chyba jedna z najgłupszych redakcji w Polsce. To nowe zjawisko, bo GW była symbolem wysokiego poziomu merytorycznego. Można było lubić albo nie lubić twórców tego szkodliwego dziś (jak się okazuje) medium, ale Czerska trzymała bardzo wysoki poziom.

Niestety, od jakiegoś czasu (parę lat?) Czerska pikuje w dół. Jak nie Osowski i jego koledzy ze Stołecznej, którzy dają upust swej wybitnej indolencji, to teraz niejaki Wencel wydał się z siebie głos głupca i nieuka. Mylą mu się doktryny polityczne z osobami, zapewne nie wie czym był Ruch Narodowy, a i biografię samego Dmowskiego opiera na tylko jego dość ówcześnie gremialnej niechęci wobec Żydów. Warto zadać pytanie, czy GW zaczęła zatrudniać nieuków celowo (zarządzanie głupcami wszakże jest łatwiejsze) czy GW celowo powiela brednie i promuje głupotę?

Panie redaktorku, czy zawsze swoją poważną ignorancję musicie chować za słowami, których znaczenia nie rozumiecie?  Czy macie w swoim słowniku coś więcej niż faszyzm?

Na szczęście ustawa o Ojcach Niepodległości utrudnia tego typu działania, jak zmiana nazw obiektów w przestrzeni publicznej, które noszą imię tych, którzy się dla Polski zasłużyli. Wiec najpierw by musieli zmienić ustawę, a bez podpisu Prezydenta będzie to raczej niemożliwe – tak sprawę skomentował Paweł Lisiecki.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły