15 latek z Polski został właśnie najlepszym uczniem świata!

Jakub Dobosiewicz pokonał właśnie 400 000 osób konkurencji z prawie 50 krajów znajdując się na liście 100 najlepszych uczniów świata Konkursu Rise Global Winners. Historię Kuby opisał nawet amerykański Vogue. To najbardziej prestiżowy konkurs na świecie dla uczniów, a zwycięzcy otrzymują finansowanie studiów gdziekolwiek chcą na świecie, wsparcie przez całe życie i ogromny prestiż. Kwalifikacje trwały rok! By przeprowadzić z Kubą wywiad przedwczoraj pojechałem do Poznania. Najpierw długo rozmawialiśmy o nim z jego mamą. Nie miałem cienia świadomości, że spotka mnie na tym spotkaniu takie morze pasji.

Kuba jest uczniem II klasy liceum w Poznaniu

Pasjonuje się pomocą innym. Stara się szukać rozwiązań dla największych kryzysów humanitarnych na świecie. Bardzo przejmują go sprawy kryzysu klimatycznego i migracyjnego. Amerykański Vogue opisał projekt jego cyfrowej platformy pozwalającej wyszukiwać krawców przerabiający stare ubrania w piękne nowe tak, by ograniczać globalny konsumpcjonizm jednocześnie wspierając wymierający zawód. Kiedyś mówił, że chce wyjechać z Polski. Dziś mówi, że chce pracować dla naszego kraju z którym coraz silniej jest związany. Z Kubą spotkałem się w jednej z poznańskich kawiarni. Udzielił mi tak odważny wywiad, jakiego chyba od lat nie udzielił mi nikt dorosły.

 


Miałem zacząć ten wywiad od pytania, kim dziś jesteś. Czytałem twój felieton w „Rzeczpospolitej”, w którym wypowiadasz się na temat złożonych problemów społecznych i pomyślałem: kim jest ten chłopak?

Jestem uczniem, czytelnikiem, synem, bratem, kolegą, aktywistą. Ta ostatnia rola jest dla mnie bardzo ważna, bo chcę głośno mówić o tym, co musimy zmienić w naszym świecie i działać. Nie muszę mieć tylko jednej roli. Cały czas szukam swojej drogi. Dziś już wiem, że kluczowe dla mnie jest skupienie się na działaniach na rzecz innych i szukanie rozwiązań ważnych problemów społecznych. Nie interesuje mnie, żeby w przyszłości zarabiać duże pieniądze. Moim celem i marzeniem jest praca w organizacjach międzynarodowych zajmujących się prawami człowieka i to, aby mieć wpływ.

Znalazłeś się w gronie 100 najlepszych uczniów świata. Otrzymałeś stypendium, które pokryje Ci koszty studiów na każdej uczelni świata, którą tylko sobie wymarzysz. Co to będą za studia?

Od zawsze marzyłem o studiach na Uniwersytecie Oksfordzkim. Mają tam doskonałe kierunki związane z przedmiotem moich zainteresowań: stosunki międzynarodowe, historię, geopolitykę. Gdy zaczynałem liceum, wybrałem klasę z Maturą Międzynarodową z myślą o wyjeździe z Polski. Później stwierdziłem, że zostanę w kraju i to na jego rzecz będę działał, bo wierzę, że inna Polska jest możliwa. Taka, w której będziemy wszyscy szanować siebie nawzajem, niezależnie od płci, pochodzenia czy tego, kogo kochamy; w której dziewczyny będą mogły decydować o sobie; w której nasze prawa będą przestrzegane. Kto poprowadzi Polskę w tę stronę, jeśli nie moje pokolenie? Jeśli nie ja? Dzięki stypendium Rise skorzystam z szansy studiów za granicą, ale będę się mocno zastanawiał, jak moją wiedzę wykorzystać także tutaj, w Polsce.

Fragment wywiadu stąd


 

 

za; dr. Maciej Kawecki

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły