Grupa PGE doceniona za pielęgnowania pamięci o polskiej historii i jej bohaterach

PGE Polska Grupa Energetyczna została doceniona za wspieranie działalności patriotycznej i pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej. PGE otrzymała wyróżnienie Strażnika Pamięci w kategorii „Mecenas” oraz nagrodę Złoty BohaterON w kategorii „Firma”.

PGE od dawna realizuje działania z zakresu pielęgnowania pamięci o polskiej historii i jej bohaterach

Głównym opiekunem projektów historycznych jest Fundacja PGE. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego oraz zaangażowała się w organizację konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”. Dodatkowo, w 80. rocznicę powołania do życia Armii Krajowej, zorganizowała z Fundacją na rzecz Wielkich Historii ogólnopolski konkurs „Śladami bohaterów Armii Krajowej” oraz stworzyła cykl animacji „Głosy AK” historycznych nagrań głosów dowódców Armii Krajowej. Od 2018 roku realizuje projekt „Tablice Pamięci”. W jego ramach przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich 165 tablic Tchorka znajdujących się na terenie Warszawy, wydała folder o Tablicach Pamięci oraz wsparła wydanie dwujęzycznego albumu „Pamięć Warszawy”. Ponadto zamontowała ponad 130 tabliczek informacyjnych przy tablicach Tchorka, wyczyściła i zakonserwowała ponad 100 tablic oraz sporządziła i umieściła w aplikacji Tablice Pamięci oraz na stronie tablicepamieci.pl, pierwszą w Polsce elektroniczną bazę ponad 3100 nazwisk ofiar upamiętnionych Tablicami Tchorka w Warszawie. Ponadto, Fundacja PGE co roku w rocznicę Powstania Warszawskiego oddaje hołd energetykom walczącym w obronie warszawskiej Elektrowni Powiśle, organizując uroczystość pod hasłem „Energetycy w Powstaniu„. W tym roku w trakcie wydarzenia odbył się premierowy pokaz animacji: „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, stworzonej przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

 

W imieniu PGE i wszystkich pracowników bardzo dziękuję za te wyróżnienia. To duża satysfakcja, że nasze działania związane z kultywowaniem pamięci o polskiej historii i bohaterach są doceniane. Jesteśmy największą firmą energetyczną w Polsce, której jednym z najważniejszych zadań jest dbanie o bezpieczeństwo energetyczne Polaków. Ale jako polska firma chcemy wykorzystać nasz potencjał także do budowania wspólnoty narodowej i pielęgnowania naszej wspólnej pamięci – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Na przestrzeni ostatnich lat zrealizowaliśmy bardzo dużo projektów historycznych, więc nie sposób je wszystkie wymienić. Ostatnio podsumowaliśmy nasz 5 – letni projekt – Tablice Pamięci, poświęcony ofiarom upamiętnionym Tablicami Tchorka w Warszawie. Równie ważny jest dla nas projekt „Energetycy w Powstaniu”, w którym upamiętniamy bohaterów – energetyków, którzy bronili Elektrowni na Powiślu i jednocześnie dostarczali prąd walczącej Warszawie. Jesteśmy także zaangażowani w projekty, których celem jest uczczenie pamięci o polskim ruchu oporu, a także, jako mecenas Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi, wspólnie przypominamy historię polskich dzieci więzionych i zamordowanych w niemieckim obozie dodaje Wojciech Dąbrowski.

 

Nagrody „Strażnik Pamięci” przyznawane są przez redakcję tygodnika „Do Rzeczy” od 2013 r. osobom i instytucjom, które pielęgnują i promują polską tożsamość. W 2020 roku PGE została nagrodzona „Strażnikiem Pamięci” za projekt „Tablice Pamięci”.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły